‘Hakan Fidan Suriye hükümeti ile Bağdat’ta görüşecek’ iddiası

Iraklı güvenlik kaynaklarına dayandırılan iddiaya göre, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük ile Bağdat'ta görüşeceği belirtildi. Türk yetkililerinde iddiayı doğruladığı belirtildi.

‘Hakan Fidan Suriye hükümeti ile Bağdat’ta görüşecek’ iddiası

MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük ile Irak’ın başkenti Bağdat’ta görüşeceği bildirildi.

Rudaw’ın Iraklı güvenlik unsurlarına yakın kaynaklardan aktardığı iddiaya göre; Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ve Suriye Ulusal Güvenlik Başkanı Ali Memlük arasında Irak’ın başkenti Bağdat’ta tarihî bir görüşme gerçekleştirileceğini iddia etti.

İddia, Türkiye basını tarafından da doğrulandı. Türkiye gazetesi ise yetkili isimlerin iddiaları doğruladı haberini geçti.

Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Bağdat’ta gerçekleşecek görüşme için “yeni bir sürecin başlangıcı olabilir” dedi.

Pekin “Suriye’de iç savaşın çıktığı 2011 yılı ortalarında kopan Türkiye-Suriye ilişkileri nedeniyle her iki tarafında maddi manevi büyük kayıpları oldu. Birkaç yıldır Rusya ve İran gibi aracı ülkeler üzerinden yürütülen sürecinde çok fazla bir anlamı kalmadı. Hakan Fidan ile başlayan süreç kesinlikle diplomasi ve siyaset kanallarını yeniden aktif hale getirecek. Yeni bir dönem başlayacak” dedi. Pekin “Ayrıca bu süreci Suudi Arabistan, BAE ve Mısır ile yürütülen olumlu ilişkiler kapsamında değerlendirmek gerekiyor. Bağdat temasını çok daha güçlü adımlar izleyecek” dedi.

Türk ve Suriye istihbarat birimlerinin en yetkili iki ismi en son 2020 yılı ocak ayında Moskova’da bir araya gelmişti.