Hadi el-Amiri’den sert uyarı: Siyasi süreci tamamen boykot edebiliriz

Fetih İttifakı lideri Hadi el-Amiri, seçim sonuçlarına yönelik itirazların ciddi bir şekilde ele alınmaması halinde siyasi süreci tamamen boykot edebilecekleri uyarısında bulundu.

Hadi el-Amiri’den sert uyarı: Siyasi süreci tamamen boykot edebiliriz

Halid Şivani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği heyeti ile Bağdat’a bir araya gelen Irak Fetih İttifakı lideri Hadi el-Amiri, “İrade dayatılmasını kabul etmeyeceğiz. Seçimlere yönelik itirazların ciddi bir şekilde incelenmemesi halinde siyasi sürecin tamamen boykot edilmesi seçeneğine de yönelebiliriz” dedi.

Sumeriye News’in haberine göre Birleşmiş Milletlerin Irak temsilcisini yetkisi dışında müdahalelerde bulunmakla suçlayan Hadi el-Amiri, “Birleşmiş Milletler temsilcisi, Yüksek Seçim Kurulunu kontrolü altında tutuyor ve olumsuz bir rol oynuyor. Bu müdahale onun görev alanı dışındadır” dedi.

Şu an Irak’taki krizin sorumlusunun işini doğru yapmayan Yüksek Seçim Kurulu olduğunu belirten Hadi el-Amiri, Yüksek Seçim Kurulunun seçimlerden önce hile yapılmasına izin vermeyeceği yönündeki taahhüdüne bağlı kalmadığını savundu.