Turizm çalışanlarına skandal uygulama

Bakanlığın ‘güvenli turizm’ reklamında sektörde çalışanlara ‘aşılandım’ yazılı maske takılıyor.

Turizm çalışanlarına skandal uygulama

Koronavirüs salgınında tedbirleri turizm gelirlerine ayarlı olarak belirleyip yeni sezona vakalarda “hızlı bir düşüş”le girme hedefi koyan AKP iktidarı, turistlerin memnuniyetini artırmak için insanlık dışı uygulamalara da reklamlarında yer veriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, ‘Go Türkiye’ isimli seyahat rehberi platformunun yabancı turistler için hazırladığı reklamda turizm çalışanları “Aşılandım” yazılı maskeler takıyor.

Platformun Twitter hesabında paylaşılan videonun üstüne İngilizce “Temizlenmiş tatil köyleri ve aşılanmış personel! Biz buna turizm için çifte güvenlik diyoruz” diye yazıldı.

Geçen sene milyonlarca turistin Türkiye’nin ‘keyfini çıkardığını’ aktarılan videoda, “Bu yaz bütün çalışanları aşılattık” dendi.

Almanya’da basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, aşılamayla ilgili  “Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım.” demişti.

TEPKİLERDEN SONRA KALDIRILDI

Sözkonusu maskelerle yapılan haberler sonrası gündem haline geldi. Sosyal medya kullanıcıları uygulamaya büyük tepki gösterdi. Tepkilerin ardından videonun kaldırıldığı görüldü.