Gülistan Doku soruşturmasının şüphelisi Zainal Abarakov'un babası polislikten ihraç edildi

Dersim'de bir yılı aşkın süredir haber alınamayan Gülistan Doku dosyasında şüpheli sıfatıyla yer alan eski erkek arkadaşı Zainal Abarakov'un polis olan üvey babası E.Y., polislikten ihraç edildi.

Gülistan Doku soruşturmasının şüphelisi Zainal Abarakov'un babası polislikten ihraç edildi

5 Ocak 2021’den bu yana bulunamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikincisi sınıf öğrencisi Gülistan Doku soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı. Dosyada şüpheli sıfatıyla yer alan Gülistan’ın eski erkek arkadaşı Zaynal Abarakov’un polis olan üvey babası E.Y. hakkında Doku’nun ablası Aygül Doku ile ilgili gizli kalması gereken kişisel bilgileri sosyal medyadan ifşa ettiği gerekçesiyle Dersim Valiliği tarafından idari soruşturma başlatılmıştı.

Dersim Valiliği’nin önerisi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından Zaynal Abarakov’un babası E.Y.,polislik mesleğinden ihraç edildi.

NE OLMUŞTU?

Dersim’de üniversite öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak 2020 Pazar günü kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Yurdu’na geri dönmedi. Telefon eden yurt arkadaşları Doku’ya ulaşamamaları üzerine endişelenip İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu ve ailesine haber verildi.

Aile kente gelerek 6 Ocak’ta Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusunda bulundu. Doku’nun bulunması için arkadaşlarıyla görüşen, cep telefonu sinyallerini izleyen polisler, kent genelindeki MOBESE kayıtlarını inceledi. İncelemelerde Doku’nun saat 11.29’da, Atatürk Mahallesi’ndeki minibüs durağından üniversite aracına bindiği tespit edildi.

Ancak bindiği aracın yol güzergahında bulunan mobese kameralarında yapılan incelemelere rağmen araçtan nerede indiği tespit edilemedi. Bindiği minibüsün şoförü belirlenerek ifadeye çağrıldı. Sürücü, pazar günü olması dolayısıyla aracın üniversiteye girmediğini, dönüşte minibüsün boş döndüğünü ve Doku’nun nerede indiğini hatırlamadığını söyledi.

Sürücünün bu ifadesi üzerine Doku’nun kameraların görmediği tek durak olan kent merkezinin Sarı Saltuk Köprüsü’nde indiği tahmin edildi. Gülistan Doku’nun son görüldüğü Uzunçayır Barajı’nda yürütülen sualtı ve su üstü arama çalışmaları sonlandırılırken ailenin Doku’nun bulunması yönündeki mücadelesi sürüyor.