Gerici Taliban'dan kadınlara 'erkek refakatçi olmadan uzak mesafeye seyahat yasağı'

Taliban daha önce de Afgan kadınların kamu görevlerine dönmelerine ve kız çocuklarının ortaokul eğitimlerine kısıtlama getirmişti.

Gerici Taliban'dan kadınlara 'erkek refakatçi olmadan uzak mesafeye seyahat yasağı'

Afganistan’da iktidarı ele geçiren Taliban, ülkedeki kadınların erkek refakatçi olmadan uzak mesafeye seyahat etmelerini yasakladı.

Taliban’ın ‘İyiliğe Davet ve Kötülükten Men Etme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Afgan kadınlara yönelik yeni kuralların yürürlüğe girdiği duyuruldu. Yeni düzenlemeye göre, kadınların yanlarında bir erkek aile üyesi olmadan 72 kilometreden uzağa seyahat etmeleri yasaklandı. Bakanlık Sözcüsü Sadık Akif Muhacir, “Kısa mesafeler dışında kadınlarımız tek başlarına başörtüsü takmadan seyahat etmemelidir. 72 kilometreden fazla seyahat eden kadınlara, yakın ve erkek bir aile üyesi eşlik etmelidir” dedi. Bakanlık Sözcüsü Muhacir ayrıca, toplu taşıma araçlarını kullanan kadınların tesettür kurallarına riayet etmelerinin zorunlu olacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeler çerçevesinde ayrıca, halktan otomobillerinde müzik çalmamaları istendi.

Taliban daha önce de Afgan kadınların kamu görevlerine dönmelerine ve kız çocuklarının ortaokul eğitimlerine kısıtlama getirmişti. Geçtiğimiz haftalarda da Bakanlık, Afganistan’daki televizyon kanallarına gönderdiği yazıda, yayınlanan dizi ve televizyon programlarında kadın oyuncuların yer almaması gerektiğini bildirmişti. Bakanlık televizyona çıkan kadın gazetecilere de başörtüsü giymeleri çağrısında bulunmuştu.