Gerici Furkan Vakfı üyelerine camide müdahaleye ilişkin Valilik'ten açıklama

Valilik tarafından yapılan açıklamada, cami içerisinde biber gazı kullanan polisin açığa alındığı kaydedildi.

Gerici Furkan Vakfı üyelerine camide müdahaleye ilişkin Valilik'ten açıklama

Camilerde ‘İtikaf’ yapacağız açıklaması yapan ve daha sonra camilerde toplanan Furkan Vakfı üyelerine polis camii içerisinde biber gazı ile müdahale edilmişti.

Furkan Vakfı başkanı Alparslan Kuytul, Ramazan ayından önce yapmış olduğu açıklama ile ‘kendini ibadet etmeye adama ve dünya işlerinden uzak durma’ anlamına gelen ‘itikaf’ı yapacaklarını dile getirmişti.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Gaziantep Valiliği’nin olayla ilgili açıklamasında, camiye giren şahısların Alparslan Kuytul’un yandaşları olduğu, ‘ibadet etmeyi değil sivil itaatsizlik yapmayı’ amaçladıkları ifade edildi.

Valiliğin açıklaması şöyle:

“Bu provokasyonu yapan kişiler daha önce haklarında çeşitli defalar terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşlarıdır ve amaçları ibadet etmek değil, sivil itaatsizlik yapmaktır.

Müdahale edilen camide itikafa girmek isteyen vatandaşların o mahallede ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, organize bir şekilde şehrin farklı bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır. Pandemi öncesinde bahse konu üç cami, itikafa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme talebinde bulunulmamıştır.

Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikafa girmesi pandemi şartları açısından da uygun değildir. Caminin içerisine emniyet mensupları asla ayakkabı ile girmemişlerdir.

Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.”