Fetih'ten "seçimde hile" iddiası: Sonuçları kabul etmiyoruz

Fetih İttifakı Lideri Hadi el-Amiri, Irak seçimlerinde hile yapıldığını iddia ederek seçim sonuçlarını kabul etmediklerini açıkladı.

Fetih'ten

Irak’ın Şafak News haber ajansının haberine göre Halk Seferberlik Güçleri’nin siyasi temsilcileri olarak nitelenen Fetih İttifakının lideri Hadi el-Amiri, yaptığı yazılı açıklamada seçim sonuçlarına itiraz etti. Hadi el-Amiri, “Ne pahasına olura olsun bu sahte seçimleri kabul etmeyeceğiz; tüm gücümüzle seçmenlerimizin ve adaylarımızın oylarını savunacağız” dedi. Halk Seferberlik Güçleri bileşenlerinden Hizbullah Tugaylarının askeri sözcüsü Ebu Ali el-Askeri de seçim sonuçlarını reddettiklerini açıkladı ve “Bu büyük hileye karşı duracağız” dedi.

Hadi Amiri liderliğindeki Fetih İttifakının Pazar günü yapılan seçimlerde 14 sandalye kazandığı açıklanmıştı. Fetih ittifakının seçim sonuçlarına itiraz edeceği belirtilirken Irak Yüksek Seçim Kurulu ise hile iddialarını yalanladı.

Irak Yüksek Seçim Kurulundan yapılan açıklamada “Seçim sonuçlarına itiraz edenler, önümüzdeki Perşembe akşamına kadar itirazlarını iletebilirler. Yüksek Seçim Kurulu yapılan şikayetleri inceleyecektir” denildi.