Eşini döverek öldüren şahıs, 'iyi hal indirimi' alarak tahliye edildi!

Öldürülen kadının babası, "Ben adalet bekliyordum. Daha bu kanunlarla çok kadın öldürülür, çok cinayet işlenir. Adam kadının beynini patlattı, öldürdü. Tahliye oldu" ifadelerini kullandı.

Eşini döverek öldüren şahıs, 'iyi hal indirimi' alarak tahliye edildi!

Eşi Güllü Efe’yi döverek ölümüne sebep olduğu için tutuklu yargılanan Mehmet Efe isimli şahıs tahliye edildi. Mahkeme heyeti, suçu haksız tahrik altında işlediğine karar verdiği Efe’ye iyi hal indirimi de uyguladı.

Güllü Efe’nin ailesi karar sonrası “Bu kanunlarla çok kadın öldürülür, çok cinayet işlenir” ifadeleriyle duruma tepki gösterirken, bir üst mahkemeye başvuracak.

Burdur’da 2 yıl önce eşi Güllü Efe’yi öldüresiye döverek ölümüne neden olduğu için tutuklu yargılanan Mehmet Efe, 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Efe hakkında ‘iyi hal indirimi’ uygulayarak tahliye kararı verdi.

Armağan İlci Mahallesi’nde 5 Aralık 2019 günü, Güllü Efe ile evli olduğu astsubay Mehmet Efe arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Mehmet Efe, Güllü Efe’yi darp etti. Fenalaşan Güllü Efe, çağrılan ambulansla Burdur Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Efe, burada yapılan müdahalenin ardından Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Tedaviye alınan Güllü Efe, 9 Aralık akşamı yaşamını yitirdi. Yakınları, Güllü Efe’nin eşi tarafından dövüldüğünü, başının sert biçimde duvara vurulması nedeniyle beyin kanaması geçirip, öldüğünü söyledi. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, polis Mehmet Efe’yi gözaltına aldı. Burdur’a götürülerek sorgulanan Mehmet Efe, sevk edildiği adliyede nöbetçi mahkemece ‘eşe karşı nitelikli basit yaralama’ suçundan tutuklandı.

AİLE, KASTEN ÖLDÜRME İLE YARGILANMASINI TALEP ETTİ

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, Güllü Efe’nin kardeşi Necmettin Efe, “Sanık başından beri yalan söylüyor. ‘Kasten öldürme’den ceza almasını istiyorum. Sanık, mahkemede iki farklı ifade verdi. En başından beri pişmanlığı yok. Olayın kazaen olması mümkün değil. Kasten ölüme sebep olmaktan cezalandırılmasını talep ediyorum” diye konuştu. Anne Habibe Efe de, “Kızımı planlayarak öldürdüler” derken, baba ise İbrahim Efe ise “Kızımı planlı öldürdüler, kasten öldürdüler” dedi.

Duruşmaya tutuklu bulunduğu Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan Mehmet Efe de tahliye talebinde bulundu.

HAKSIZ TAHRİK, İYİ HAL İNDİRİMİ VE TAHLİYE!

Kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Mehmet Efe’yi önce 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet, Mehmet Efe’nin “haksız tahrik altında suçu işlediğine kanaat getirerek” cezayı 9 yıla, “iyi halini” göz önünde bulundurarak da 7,5 yıla indirdi. Heyet, Efe’nin “tutuklulukta geçirdiği süreyi de dikkate alarak” tahliyesine karar verdi.

Kararın açıklanmasının ardından mahkeme salonu çıkışında, aynı zamanda akraba olan Güllü Efe’nin ailesi ile Mehmet Efe’nin yakınları arasında arbede yaşandı. Adliyede görevli polislerin güçlükle ayırdığı taraflar, birbirinden şikayetçi olunca ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

“BU KANUNLARLA ÇOK KADIN ÖLDÜRÜLÜR”

Mahkeme çıkışında konuşan Güllü Efe’nin babası İbrahim Efe, “Ben adalet bekliyordum. Daha bu kanunlarla çok kadın öldürülür, çok cinayet işlenir. Adam kadının beynini patlattı, öldürdü. Tahliye oldu” dedi.

Habibe Efe ise, “Yavrum ‘Boşanayım’ dedi. ‘İki çocuğun var yuvan yıkılmasın’ dedik. Ah Güllüm, yaktın beni Güllüm. Köpek kadar değerin yokmuş Güllüm. Keşke sığınma evine gideydin yavrum. Caninin sopasını yedin. Konuşacak bir şey kalmadı kuzum. Ben bittim. Ben yaşamak istemiyorum. O caniyi çıkarsınlar beni cezaevine koysunlar. Başka yolu yok” diye konuştu.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Ailenin avukatı Serdar Dündar ise, “Biz davanın başından beri kasten öldürmeden cezalandırılmasını talep ettik. Savcı mütalaasında indirimsiz kasten yaralamadan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, hem bizim, hem savcının talepleri dışında neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralamadan ceza verdi. Haksız tahrik ve iyi hal indirimi uyguladı ve tahliye etti. Neticede eşini öyle ya da böyle öldürdüğü bir dosyaya baktık, bunun neticesinde 7 yıl 6 ay gibi komik bir ceza ve tahliye verilmesi hem vicdanlara uymuyor hem adaletin tecellisine uygun bir ceza değil. Biz üst mahkemede bu kararın değişeceğini düşünüyoruz. Sanık kasten, bilerek, kafasını öldürünceye kadar vurarak ölüme sebebiyet vermiştir. Bir kadının ölümünün cezasının bu kadar az olmayacağını düşünüyorum. Biz adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.