Erdoğan'dan öğrencilere: Yürekleri yetse 'Cumhurbaşkanı istifa etsin' diyecekler

Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlere ilişkin, "Televizyonlarda 'Melih Bulu istifa etmeli' diyorlar, yürekleri yetse 'Cumhurbaşkanı da istifa etsin' diyecekler" dedi.

Erdoğan'dan öğrencilere: Yürekleri yetse 'Cumhurbaşkanı istifa etsin' diyecekler

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Melih Bulu’yu atamasına yönelik protestolara ilişkin, “Televizyonlarda ‘Melih Bulu istifa etmeli’ diyorlar, yürekleri yetse ‘Cumhurbaşkanı da istifa etsin’ diyecekler” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘YENİ ANAYASA’

“Bu ara malum bu Türkiye’nin yepyeni bir Anayasa’ya ihtiyacının olduğu bir dönemde, bizim de gündeme taşıdığımız bir konuydu. Bu konuyla ilgili olarak Cumhur İttifakı’mızın diğer müttefiki konumunda sayın Bahçeli de düşüncelerini zaten açıkladı. Yepyeni bir Anayasa’ya ihtiyacımız olduğunu kendileri de söylemişlerdi. Bu konu üzerinde görüş alış verişinde bulunduk. Seçim kanunu, siyasi partiler kanunuyla ilgili neler yapabiliriz bunların üstünde durma fırsatı bulduk.”

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

“Şunu çok açık ve net söylemeliyim, sizler zaten tespit etmiş durumdasınız şuanda ündeki olayları oradaki öğrencilerin bir olayı olarak tanımlamak o şekilde kabul etmek mümkün değil. Bunun oradaki öğrencilerimizle yakından uzaktan alakası yok. Dün akşam dağdan beslenenlerin Kadıköy’de yapmış olduğu çağrı ve orada yapmış olduğu gösteriler bunun çok açık ve net göstergesidir. Ortak hareket ettikleri akademisyenler de maalesef bu işin içinde yer alıyor.

Akademisyenlerin içinde bunu kabullenmeyenler de var ama bu işe teşne olanlar da var. Maalesef şunu öğrenememişler, bu ülke bir hukuk devletidir. YÖK’ün bir yetki, alanı var ve Cumhurbaşkanı’nın burada yetkilileri var. Ben bundan önce Boğaziçi’ne iki tane rektör atamıştım.

Şimdi de Melih Beyle ilgili de 9 tane aday önüme geldi bu 9 adaydan bir tanesi olan Melih Bey’i yine aynı şekilde atamasını yaptım. Peki Melih Bey kimdir nedir diye baktığımız zaten iki farklı üniversitede rektörlük yapmış insan.

Boğaziçi ile ilişkileri olan bir insan, alanında başarıları olan bir arkadaş. Televizyon kanallarında ‘Melih Bulu istifa etmeli’ diyorlar, yürekleri yerse ‘Cumhurbaşkanı da istifa etsin’ diyecekler. Osman Kavala’nın karısı da bu provokatörlerin arasında yer alıyor.”

“BU İŞİ BAŞARAMAYACAKLAR”

“Amerika veya AB, ‘olanları kınıyoruz’ diyorlar. Amerika’ya şunu söylerim; seçim öncesinde ABD’deki olaylardan demokrasi adına hiç utanç duymuyor musunuz? Macron sesleniyor, sen önce sarı yeleklileri çöz. Benim ülkemde böyle bir şey yok. Şu anda bunlar bizim de huzurumuzu kaçırmanın peşinde.

Ana muhalefet bunun içinde HDP bunun içinde. İP de ne yazık ki bunun içinde. Bu işi başaramayacaklar. Bu işi bir daha Gezi olayları ile aynı yere getiremeyecekler.”