Erdoğan'dan BM'de 'siyasi çözüm' çağrısı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'na hitaben yaptığı konuşmasında "Suriye halkının beklentilerini karşılayacak şekilde siyasi bir çözüm bulunması için daha idari bir çözüm bulunması gerekiyor" dedi.

Erdoğan'dan BM'de 'siyasi çözüm' çağrısı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, New York’ta BM Genel Kuruluna hitap ediyor.

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:

SALGIN

-Öncelikle acı da olsa bir gerçeği ifade etmek istiyorum. İnsanlık olarak bize büyük bir aile olduğumuzu hatırlatan bu salgında küresel dayanışma açısından iyi bir imtihan veremedik. Az gelişmiş ülkeler salgın karşısında adeta kaderlerine terk edildi. Küresel sistemin artık çözüm yerine sorun çıkaran bir hale bürünmüştür. Özellikle bu salgının üzerinden küresel birliktelikle gelinebilir. Aşı milliyetçiliğinin sürüyor olması yüz kızartıcıdır. Salgından iyi imtihan verilemedi.

SURİYE

-Suriye’de milyonlarca kişinin insani dramına sebep olan iç savaş 10’uncu yılını geride bıraktı. Uluslararası toplum bir 10 yıl daha Suriye krizinin devam etmesine izin veremez. DEAŞ’la göğüs göğüse çarpışan, PKK terör örgütünün faaliyetlerinin önüne biz geçtik. Milyonlarca insanın hem canını kurtardık hem de yerlerinden edilmesini engelledik.

-Soruna Suriye halkının beklentilerini karşılayacak şekilde siyasi bir çözüm bulunması için daha idari bir çözüm bulunması gerekiyor. Bölgedeki terör örgütleri arasında ayrım yapılması, bunların taşeron olarak kullanılması kabul edilemez. Suriye krizinde insanlık onurunu kurtaran bir ülke olarak, artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız, ne de tahammülümüz vardır. Adil yük ve sorumluluk paylaşımı temelinde tüm paydaşların görevini yapmasının vakti gelmiştir.”

AFGANİSTAN

-Siyasi süreçten bağımsız olarak Afganistan’ın barış ve istikrara ihtiyacı var. Türkiye olarak bu zor olarak Afgan halkına karşı kardeşlik görevimizi yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Afganistan’da yaşanan olaylar nedeniyle göç tehlikesiyle karşı karşıyayız. Artık yeni göç dalgasını karşılamaya imkanımız yok.