Erdoğan ve Yıldırım aynı metni nasıl kullandı?

Erdoğan’ın 'Bizim Yunus Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmanın, Binali Yıldırım’ın 4 yıl önceki konuşmasının aynısı olduğu ortaya çıktı.

Erdoğan ve Yıldırım aynı metni nasıl kullandı?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün ‘Bizim Yunus Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı bir konuşmanın bir bölümünün, eski başbakan Binali Yıldırım’ın dört yıl önce yaptığı konuşmayla aynı olması sosyal medyada gündem oldu.

Yetkinreport.com yazarı Ali Kayalar bu durumun nasıl yaşandığını, “Yıldırım, Erdoğan’ın konuşmasına 4 yıl önce nasıl ulaştı?” başlıklı yazısında anlattı.

Yazıdan bir bölüm şöyle:

“2017 yılının Ağustos ayında, yani darbe girişiminden bir yıl sondaki Türkçe Yaz Okulları kapanış töreni için bir davet geldi çalıştığım gazeteye. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde… Milletin sarayındaydık, Erdoğan konuşacaktı ama program değişti, onun yerine Başbakan Binali Yıldırım çıkacak dediler. İşte o andan itibaren misafir çocuklara eşlik eden Yavuz Bingöl’ün bet bağlaması daha da bet çınlamaya başladı kulağımıza.

Fakat Binali Yıldırım da gecikince, sahneye Numan Kurtulmuş çıktı. Neyse ki Yıldırım son dakikalara yetişerek onun “icraatın içinden” konuşmasını böldü.

Kürsüyü kurcaladı. Biraz önceki konuşmacıların notlarını buldu, kendine has şakalarını yaptı.

Ne olduysa orada oldu. Belli ki o kağıtlar arasında Erdoğan’ın neredeyse dört sene sonra yapacağı konuşmanın metni karışmıştı! (Bakın burası mevcut hükümetin ne kadar planlı programlı çalıştığını göstermesi açısından çok önemli, konuşmalar yıllar önceden yazılıyor.)

Bu da kanıtlıyor ki Erdoğan’ın Binali Yıldırım’ın konuşmasını aldığı iddiası abestir. Aslında Erdoğan’ın konuşması Binali Yıldırım tarafından kullanılmıştır. Ortada bir kandırma, aldanma varsa mağdur Erdoğan’dır.

Binali Yıldırım’ın ise zaten yıllardır Erdoğan’ın konuşmalarını seslendirdiği iddiası art niyetlidir. Yok, Erdoğan’ın 2012’de yaptığı hasret konuşması da yıllar sonra yapılacak bir konuşmanın metniyle karışmıştır diyorsanız; uzay mevzusunu daha yeni girdik, zamanda yolculuk için daha yolumuz var…”