Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den ortak basın toplantısı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den ortak basın toplantısı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Huber Köşkü’nde basına kapalı gerçekleştirilen görüşme sonrası ortak basın açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan kısımlar şöyle:

“Ukrayna Devlet Başkanı’nı ülkemizde ziyaret etmekten büyük bahtiyarlık duyuyorum. Konsey Toplantısı vesilesiyle yayınladığımız ortak bildiride de yayınlandığı üzere stratejik ortaklığımızı daha da tahkim ettik. İkili ilişkilerimizi etraflıca ele aldık. Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir biçimde savunduk. Kırım’ın ilhakını tanımama prensibimizi bir kere daha teyit ettik. Anavatanlarını terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarlarının hayatlarını iyileştirmesi bizim için insanı bir mesuliyettir. Ukrayna ile fikir birliği içinde olduğumuzu görmekten memnuniyet duyduk. Konut projesi için az önce ilk somut adımı atmış olduk. Cami projesinde de yakın zamanda ilerleme kaydetmeyi ümit ediyoruz.

Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir. Ortak coğrafyamızda gerilimin artmasını arzu etmiyoruz. Bu minvalde Ukrayna’nın doğusundaki durum ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Mevcut krizin barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.

Son dönemde sahada gözlemlediğimiz endişe verici tırmanmanın bir an evvel son bulmasını, ateşkesin sürmesini ve ihtilafın Minsk Anlaşması temelinde diyalog yoluyla çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz.

Ukrayna ile işbirliğimiz üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, Donbass bölgesinde zor şartlarda istikrarın tesisi ve ateşkesin devamı noktasında üstlendiği görevi sürdürüyor, sürdürmelidir. Misyonun herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan görevini yerine getirmesini önemsiyoruz. Gerekli şartların sağlanması ve gözlemcilerin can güvenliklerinin temini zaruridir.”

ZELENSKİY: KARADENİZ’DEKİ MEYDAN OKUMALARA ORTAK KARŞILIK VERME KONUSUNU GÖRÜŞTÜK

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün Türkiye ile vardığımız tüm anlaşmaların başarılı olacağına inanıyorum. Her şeyden önce Karadeniz’deki meydan okumalara ortak karşılık verme konusunu görüştük.

Türkiye’nin egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün yeniden tesis edilmesine yönelik desteği ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecekte de bu tutumun değişmeyeceği yönündeki bilgileri nedeniyle teşekkür ettim.

Türkiye’nin egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün yeniden tesisi için verdiği destek son derece önemlidir.”