Erdoğan ve Putin görüşmesinin ardından ilk açıklamalar yapıldı

Erdoğan ve Putin'in koronavirüs pandemisi sonrası yüz yüzü gerçekleştirdikleri toplantının ardından ilk açıklamalarını yaptılar.

Erdoğan ve Putin görüşmesinin ardından ilk açıklamalar yapıldı

Putin ile Erdoğan, koronavirüsün salgınından beri ilk yüz yüze görüşmeleri için Soçi’de bir araya geldi. Liderler, zirvenin basına açık bölümünde kısa açıklamalarda bulundu.

Erdoğan yaptığı açıklamada, “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı. Özellikle şuna inanıyorum, bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde her geçen gün çok daha güçlenerek devam etmemizde çok büyük faydalar var. BM Genel Kurulu’nda malum zevat bazı konuları özellikle sordu. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Çünkü attığımız adımlardan dönmemiz mümkün değil” dedi.

HER ZAMAN SORUNSUZ GEÇMİYOR

Putin ise şu ifadeleri kullandı:

“(Erdoğan ile) Görüşmelerimiz her zaman sorunsuz geçmiyor. Ancak ilgili kurum ve kuruluşlarımız uzlaşı bulabiliyor. Türkiye’nin Rusya yatırımları toplam 1,5 milyar, Rusya’nın Türkiye yatırımları 6,5 milyar dolara ulaştı. Büyük projelerin hepsi planlı şekilde devam etmektedir. (Karabağ’da) İş birliğimiz hem ateşkesin sağlanmasında hem de ilerideki daha sağlam kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik önemli bir unsurdur. İkili ticaret hacmimiz bu yılın ilk 9 ayında yaklaşık yüzde 50 arttı. Pandemi döneminde kaybettiklerimizi telafi etmekle kalmadık, önemli bir artış da sağladık. İş birliğimiz, uluslararası arenada başarılı bir şekilde sürüyor. Burada hem Suriye hem de Libya ile ilgili tutumlarımızı kastediyorum.”