Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nden "Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı"na canlı bağlandı

Tatbikata 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopter ile İHA'lar da katılıyor.

Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nden

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı’na canlı bağlantıyla katıldı.

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyeti, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesinin Ege Denizi açıklarındaki TCG Oruçreis’e helikopterle inlemelerinin ardından başladı. Tatbikata 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopter ile İHA’lar da katılıyor.

‘Kademeli normalleşme’ dönemini ilan eden Erdoğan, canlı bağlantıyla katıldığı törende şöyle konuştu:

“Şehitlerimize öncelikle başsağlığı diliyorum. İlkini 2019’da gerçekleştirdiğimiz Mavi Vatan Tatbikatı’nı geçen yıl pandemi nedeniyle gerçekleştirememiştik. Bu tatbikatla kahraman ordumuzun varsa eksiklerini görüp, eğitimlerini tamamlıyoruz.

Türkiye olarak üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz. Çaka Bey’den Barbaros Hayrettin Paşa’ya nice büyük komutanlar yetiştirdik. Preveze Zaferi’yle Akdeniz’i Türk gölü haline getirdik. Denizlerdeki kayıplarımızla toprak kayıplarımız olmuştur. Ülkemiz için güçlü bir donanmaya sahip olmak tercihten öte zorunluluktur.”

TÜRKİYE’Yİ ANTALYA’YA HAPSETME GİRİŞİMİNE RAZI OLMADIK

“Kıbrıs başta olmak üzere bölgenin güvenliği için güçlü olmak zorundayız. Ege ve Akdeniz’de yaşadığımız hadiseler bize bunu öğretmiştir. Suriye sınırı boyunca Türkiye’yi kuşatma girişimi unutulmamalıdır. Karşılaştığımız birçok çifte standarda rağmen mücadelemizi bırakmadık. Suriye’de 3 noktada bu kuşatmaları dağıttık.

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon haklarımızdan da vazgeçmeyeceğimizi gösterdik. Türkiye’yi Antalya’ya hapsetme girişimine de razı olmadık. Biz bu adımları atarken, yayılmacı bir politikayla hareket etmedik. Kimsenin toprağında da gözümüz olmadı.

Bu çabalarla, Deniz Kuvvetlerimiz elde ettiği başarılarla bizi gururlandırıyor. Ordumuz başarılarıyla milletimize güven veriyor. Türkiye’nin savunma sanayinin daha fazla konuşulduğunu, tartışıldığını görüyoruz. Bugün insansız hava araçlarında dünyanın en iyi 3-4 ülkesinden biriyiz. Savunma ihracatımız 248 milyon dolardan 3 milyar dolara geldi.

4 yıl önce 100 sanayi firması arasında 2 firmamız varken, şu an bu sayı 7’ye ulaştı. Kendi kara araçlarını kendi inşa eden 10 ülke arasındayız. Ordumuzun kabiliyetini daha da artıracağız. Unutmayalım, denizlere hakim olan dünyaya hakim olur. Bu yılda MİLGEM kapsamında Anadolu’yu ordumuza kazandıracağız. Denizlerimiz sakin, bahtınız açık olsun.”