Erdoğan: Kanal İstanbul'dan ne ana muhalefet ne İBB anlar

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Kanal İstanbul'dan ne ana muhalefet ne İBB anlar

Cuma namazının ardından gündeme dair açıklamalarda bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hocalı Katliamı, Ermenistan’ın kişiliğinin ne olduğunu ortaya koyması bakımından çok çok önemli. Bir gece kalkıp da Hocalı’da bütün insanları maalesef tanklarla toplarla saldırıya geçmek suretiyle yüzlerce binlerce insanın orada katledilmesi kabul edilebilir bir şey değil. Bu Ermenistan’ın yapısını ortaya koyması bakımından önemli bir şey.” ifadelerini kullandı.

“BİZ DARBENİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ”

Erdoğan Ermenistan’daki darbe girişimine dair “Biz darbenin her türlüsüne karşıyız. Darbeleri kabul etmemiz mümkün değil. Burada şunu da açık söyleyeyim, askerin devreye girmek suretiyle burada bir adeta darbe çığırtkanlığına girmiş olması kabul edilebilir değil. Burada bütün mesela bir yönetim değişikliğine gidilecekse bu yönetim değişikliğini Ermenistan halkı yapar, halkın tasarrufuna bırakmak lazım. Ermeni halkı yönetimden artık bizar duruma düşmüştür. Paşinyan’ı zaten halk kendisi alaşağı edecek konuma gelmiştir. Ama olay darbe olunca darbeye bakışımız farklıdır.” ifadelerini kullandı.

KISITLAMALAR ESNETİLECEK Mİ?

Kısıtlamalar ile ilgili kararların pazartesi günü yapılacak olan kabine toplantısında alınacağını belirten AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Bilim Kurulumuzun çalışmaları pazartesi günü Kabine’ye gelecek. Orada müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi illerde ne konumda olduğunu orada Sağlık Bakanımız bizlere takdim edecek. Sonra da bizler ne gibi tedbirler alabiliriz, lokantalarla ilgili neler yapmamız gerekir, kafeteryalarla ilgili ne adımlar atarız, otellere varıncaya kadar ne yapmamız gerekiyor, bunların kararını Kabine toplantısında alacağız.” ifadelerini kullandı.

“KANAL İSTANBUL’DAN NE ANA MUHALEFET NE İBB ANLAR”

Erdoğan Kanal İstanbul ile ilgili yaptığı açıklamalarda “Çevre Şehircilik olsun, Ulaştırma Bakanlığı olsun, her türlü adımı atmış bulunuyoruz. Bundan ne ana muhalefet ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi anlar. Bu proje benim büyükşehir belediye başkanlığım dönemine dayanan bir projedir. Biz ülkede hizmet etmek istiyoruz, bir şeyler yapmak istiyoruz. Boğaz’ın ne tür tehditler altında olduğunu İstanbul’da yaşayan halkım gayet iyi biliyor. Bundan yıllar önce bir Rumen tankerinin, Sarayburnu açıklarında yaşanan bir olay. Aylarca bu tanker burada yandı. Zaman zaman boğazın değişik yerlerinde tankerlerin yalılara bindirmesi olaylarını biliyoruz.” diye konuştu.

“ÇÖP DAĞLARI AYNEN BENİM BELEDİYEYİ DEVRALDIĞIM ZAMANKİ GİBİ ARTMAYA BAŞLADI”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına “Bütün bu olaylar yaşanırken hâlâ ana muhalefet ‘yaptırmayız, istemeyiz’, ya siz ne istiyorsunuz ki, ne yaptınız ki bu ülkede? İzmir ne hale geldi selde biliyorsunuz. İstanbul’un ne hale geldiğini görüyorsunuz. Tedbirleri, attıkları adımları var mı? Yok. Çöp dağları aynen benim belediyeyi devraldığım zamanki gibi artmaya başladı. Sen belediye başkanı değil misin, bu çöpler neden kaldırılmıyor? İstanbul halkı eski yeniden Türkiye özlemine mi dönecek? İnadına ifadesini ben, İstanbulumuza bir güzellik kazandıracağız… Bu yeni değil, çılgın proje diye ifade ettiğim bir projedir. Alternatifleriyle hazırdır. Biz bu projeyi Karadeniz’i Marmara’ya bağlamak suretiyle hayata geçireceğiz. Dünya da diğer projelerimizi izlediği gibi hayran hayran izleyecek. Bizim icraatlerimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamıyor. Bizim bir derdimiz var o da Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne nasıl çıkarırız. Bu lafla olmaz, icraatle olur. Biz 18 senedir icraat ortaya koyduk, biz icraat partisiyiz laf partisi değiliz. Ama ana muhalefetin ortada icraati yok.” ifadeleriyle devam etti.