Erdoğan imzaladı: Ormanlar ve kıyılar yeni yağmaya açılıyor

2 gün önce Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre "yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan edilecek ormanlık alanlardaki bütün devlet taşınmazları turizm kapsamına alınabilecek.

Erdoğan imzaladı: Ormanlar ve kıyılar yeni yağmaya açılıyor

Ülkenin birçok noktasında günlerdir devam eden orman yangınlarıyla binlerce hektarlık ormanlık alanlar yok oluyor. Bu esnada AKP’nin ise patronlar eliyle orman katliamının önünü açan düzenlemesi ise gözlerden kaçıyor. “Kamu yararı” kavramını bile piyasacı kimliği doğrultusunda çarpıtan iktidar,  orman arazilerini bu kavramın arkasına sığınarak turizm yatırımcılarına açıyor.

Gazeteci Murat Yetkin,  kendi internet sitesinde kaleme aldığı bugünkü yazısında 7334 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Ege ve Akdeniz’de birbiri ardına yaşanan orman yangınlarının başladığı 28 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlandığına dikkat çekti.

“Tesadüf bu ya 7334 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, tam da orman yangınlarının başladığı 28 Temmuz 2021’de Resmî Gazetede yayınlandı.” diyen Yetkin, kanunun 1’inci maddesi “d” fıkrasıyla getirilen değişikliğe işaret etti. İlgili maddeyle “Kültür ve Turizm gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile” orman arazilerinin “kamu yararı” kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabileceğine vurgu yapan Yetkin, “Yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan edilecek bu alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek” dedi.

“Kanuna göre Turizm Gelişim Bölgelerindeki yatırımlar için artık ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi’ de aranmayacak. Kanun, ‘Kararı verilen yatırımlar hakkında, yatırımın gerçekleşmesi için alınması gereken tüm izin, onay ve ruhsatlar, ilgili kurumlarca başkaca hiçbir işleme gerek kalmaksızın on beş gün içinde verilir’ diyor. Ruhsatlandırma işlemlerinde ‘Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ ve ‘Akreditasyon Kurumu’ söz sahibi olacak” diyen Yetkin, “Kulislerde daha şimdiden hükümet çevrelerinden kimlerin yakınlarının hazırlıklara başladığı konuşuluyor” dedi.

“Şimdi anlaşılan, yargı kararlarının çevresinden yasa değiştirilerek dolanarak, kıyı ve orman arazilerinin vatandaşların artık ücretsiz yararlanamayacağı şekilde turizm yatırımcılarına sunulması yoluna gidiliyor” diyen Yetkin, “Bu adımla Türkiye’nin kıyı ve orman arazilerinin yanı sıra, yaylalardan göllere bütün doğal alanları da turizm yatırımcılarının insafına bırakılıyor. Ve tabii yeni iş alanları bekleyen inşaatçıların” ifadelerini kullandı.