"Erdoğan, Çubuk saldırısının faili olarak yargılanacak"

"O saldırıdan sonra Erdoğan bir kez bile geçmiş olsun dileklerini iletmedi. Akşener’e 'Bunlar daha iyi günlerin' dedi. Kendisi suçu ve suçluyu övmekte, yürümekte olan bir davaya müdahale etmektedir, geçmişteki olaylar için de artık itirafçıdır, suça teşvik etmektedir, azmettiricidir."

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, partisinin grup toplantısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi görüntülerini izletmesine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de tepki gösterdi. Özel, Erdoğan’ı işaret ederek, “Bu Meclis’te gerekli çoğunluk sağlandığında Çubuk saldırısının faili olarak gösterilecek ve yargılanacaktır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Özel’in gündeminde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında izlettiği linç görüntüleri vardı.

‘ERDOĞAN, SALDIRIDAN SONRA GEÇMİŞ OLSUN DEMEDİ’

“O gün olay anında çekilmiş videolar ve fotoğraflar da var. O görüntülerde Kemal Bey’in yerini birbirlerine gösteren organizatörler var. Ona yumruk atan meczubun elini öpen ve bunu paylaşanlar var. Bu eli öpenlerden hiçbiri ihraç edilmedi ve haklarında soruşturma açılmadı” diyen Özel, şöyle devam etti:

“O saldırıdan sonra Erdoğan bir kez bile geçmiş olsun dileklerini iletmedi. Akşener’e ‘Bunlar daha iyi günlerin’ dedi. Kendisi suçu ve suçluyu övmekte, yürümekte olan bir davaya müdahale etmektedir, geçmişteki olaylar için de artık itirafçıdır, suça teşvik etmektedir, azmettiricidir.

‘FAİLİ OLARAK GÖSTERİLECEK VE YARGILANACAK’

Bu Meclis’te gerekli çoğunluk sağlandığında Çubuk saldırısının faili olarak gösterilecek ve yargılanacaktır. Kılıçdaroğlu’nun linç görüntülerini zevk ile izlediler grup toplantısında, bu ne kadar kötü olduklarının kanıtıdır. Yazıklar olsun! Milletimize şikâyet ediyoruz. Bunlara oy vermiş AKP’li seçmenlerimize ve bu utançtan midesi bulanan herkese az kaldı diyoruz, bunları göndereceğiz diyoruz. Sandık gelecek ve siz bunları göndereceksiniz.

FAHRETTİN KOCA’YA TEPKİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Ankara’da trafik kazasında vefat eden doktor Rümeysa Şen’li ilgili açıklamasına tepki gösteren Özel, “Sağlık alanında örgütlü bir sendikanın genel başkanı gibi konuşuyor” ifadelerini kullandı. Özel, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanı şöyle söylemiş: ‘Asistan hekimlerin 36 saat çalıştığı durumlar olduğu maalesef gerçektir. Biz değil 36 saat 24 saati çalışma süresini de insani bulmuyoruz. Biyolojik kapasitemizi zorlayacak çalışma süreleri kabul edilemez.’ Fahrettin Koca, sağlık alanında örgütlü bir sendikanın genel başkanı gibi konuşuyor, tebrik ederim. Bu muhalif duruş için tebrik ederim Fahrettin Bey. ‘Bu süreler kabul edilemez, insani değildir. 36 saat nöbet mi olur’ Ya sen sağlık sendikasının başkanı mısın, sağlık bakanı mısın be adam, dalga mı geçiyorsun? Yap o zaman düzelt, elinden tutan mı var? Senden öncekinin elini mi tuttular ondan öncekinin elini mi?

Erdoğan 19 yıldır yönetiyor ülkenin geldiği durum bu ve dün utanmadan Ak Partinin bazı temsilcileri utanmadan sıkılmadan 2 şey yaptılar. Bir, ’36 saat değil 24 saat nöbet tuttu’ dediler. Kardeşim 24 saat uyumadan çalışmış, trafik kazasında ölmüş, 36 saat değil 24 saat diyor sanki olabilirmiş gibi. Bazıları da 36 saat yok yalan atıyorsunuz diyor. Aynı saatlerde Fahrettin Koca bu saatler doğrudur dedi. Bakın utanç duyarak söylemekteyim. Rümeysa Berin Şen’in arkadaşları açıkladı. Rümeysa 2 Ekim’de 27 saat, 5 Ekim’de 36 saat, 9 Ekim’de 36 saat, 12 Ekim’de 36 saat çalışmış. Son nöbetinde de bütün gece bütün gün çalışmış diyoruz, bunu düzeltin diyoruz. Fahrettin Koca benden muhalif çıktı. Yap o zaman kardeşim yap, sen şikâyet etme makamında değilsin.”