Emektar komünist, TKH PK Üyesi Mustafa Sarıbaş hayatını kaybetti

12 Eylül öncesinde Türkiye Komünist Partisi saflarına katılan Mustafa Sarıbaş, öğretmenlerin örgütlü mücadelesinde ön saflarda mücadele ederken, 69 yıllık yaşamının neredeyse tamamını komünist mücadeleye ve işçi sınıfına adamış inatçı bir komünistti.

Emektar komünist, TKH PK Üyesi Mustafa Sarıbaş hayatını kaybetti

Geçtiğimiz hafta rahatsızlanan ve bir haftadır yoğun bakımda tedavi gören Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Parti Konseyi Üyesi Mustafa Sarıbaş, bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

12 Eylül öncesinde Türkiye Komünist Partisi saflarına katılan Mustafa Sarıbaş, öğretmenlerin örgütlü mücadelesinde ön saflarda mücadele ederken, 69 yıllık yaşamının neredeyse tamamını komünist mücadeleye ve işçi sınıfına adamış emektar bir komünistti.

Mustafa Sarıbaş, 1951 yılında Malatya’nın Hekimhan ilçesinde doğdu, gençlik yıllarında sosyalizmle tanıştı.  Öğretmen olduktan sonra Türkiye Öğretmenler Sendikası’na (TÖS) üye olup, öğretmen hareketindeki yerini aldı. TÖS’ün büyük eğitim boykotunu Malatya’da örgütlediği için önce açığa alındı, sonra sürgün edildi. TÖS kapatıldıktan sonra Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER)’in kuruluşunda aktif olarak yer aldı, TÖB-DER’i Anadolu kasabalarında örgütledi, şube yönetimlerinde görev üstlendi.

Mustafa Sarıbaş, sermaye iktidarı tarafından 1979 katledilen, öğretmen hareketinin öncülerinden Talip Öztürk’ün yakın arkadaşı, Birlik Dayanışma hareketinin önemli bir kadrosu ve Atılım yıllarında TKP militanı olarak mücadeleyi büyütenlerdendi. Bir komünist olarak 12 Eylül faşizminin baskılarıyla karşılaştı. Öğretmen hareketinin yeniden ayağa kalkması için en ön saflarda yer aldı, ABC dergisinin çıkaranlarının başında, kamu emekçilerinin ilk sendikası olan Eğitim İş Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı. Partinin likidasyonuna karşı mücadele etti, eşitlikçi ve insanca bir düzene, sosyalizme olan inancını hiçbir şey köreltmedi.

2000’li yıllarda Partisi ile yeniden buluşan Mustafa Sarıbaş, Türkiye Komünist Hareketi’nin de kurucu kadroları arasında yer alarak, TKP’nin geleneğinin geleceğe taşınması ve Parti’nin yeniden ayağa kaldırılması görevinin altına girmekten çekinmedi.