Ekim ayında en az 165 işçi hayatını kaybetti

İSİG Meclisi Ekim ayı iş cinayetleri raporuna göre, Ekim ayında en az 165 işçi, 2021’in on ayında ise bin 853 işçi yaşamını yitirdi.

Ekim ayında en az 165 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ekim ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre Ekim ayında en az 165, yılın ilk on ayında ise en az bin 853 işçi hayatını kaybetti.

Asgari ücret tartışmalarının başladığı hatırlatılan raporda, iktidarın medyada 3 bin 500 ve 3 bin 800 civarında ücret dillendirerek seçim kozu olarak kullandığı belirtildi. İşçi örgütlerinin asgari ücret taleplerini dillendirmeye başlandığı ifade edilen raporda, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesi açısından asgari ücret mücadelesi önemli bir başlık. Sağlıklı, yeterli, dengeli beslenme ve sosyal yaşamın idamesi sağlığımız için olmazsa olmaz” denildi.

GÖRÜŞMELER CANLI YAYINLANMALI

İşçilerin taleplerini mücadeleyle kazanacağı belirtilen raporda, “Asgari ücret görüşmeleri de işçiler adına yapılan en büyük toplu iş sözleşmesidir. Yine işçilerin büyük çoğunluğu asgari ücretin az üstünde bir ücret almaktadır. Yani bugün asgari ücret ortalama ücret haline getirilmiştir. İşte tam da bu yüzden asgari ücretin belirlenmesi işçi denetiminde yapılmalıdır. İlk adım olarak da görüşmeler kapalı kapılar arkasında yapılmamalı TRT’den canlı olarak yayınlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

2 ÇOCUK İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Raporda, 2021 yılının ilk on ayında en az bin 853 işçinin hayatını kaybettiği vurgulandı. Hayatını kaybeden işçinin 145’inin ücretli, 20’sinin ise kendi hesabına çalıştığı belirtilen raporda, yaşamını yitirenlerin 16’sının kadın olduğu ifade edildi. 5 göçmen işçinin yaşamını yitirdiği açıklanan raporda, iş cinayetlerinin en çok inşaat, ticaret, tarım sektörlerinde yaşandığına dikkati çekildi. İşçi ölümlerinin en fazla pandemi nedeniyle olduğunu vurgulandı.

Raporda 2 çocuk işçinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, 51 işçinin ise 51 yaş ve üzerinde olduğu kaydedildi. Rapora göre iş cinayetlerinin en fazla yaşandığı iller ise sırasıyla İstanbul, Kocaeli ve Antalya olarak açıklandı.