Ege Üniversitesi'nde Sezen Zambak'a traktörle çarpan şahsa verilen ceza onandı

Sezen Zambak'a traktörle çarparak ölümüne neden olduğu gerekçesiyle çarpan şahsa verilen 2 yıl 11 ay hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından onandı.

Ege Üniversitesi'nde Sezen Zambak'a traktörle çarpan şahsa verilen ceza onandı

İzmir’de Ege Üniversitesi’nde Sezen Zambak’a traktörle çarparak ölümüne neden olduğu gerekçesiyle çarpan şahsa verilen 2 yıl 11 ay hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından onandı.

İzmir’de Ege Üniversitesi yerleşkesinde 16 Eylül 2019’da üniversite çalışanı Vehbi B. idaresindeki sulama amaçlı kullanılan traktörün çarptığı Sezen Zambak, kaza yerinde yaşamını yitirmişti.

Kazayla ilgili tespit tutanağında sürücü Vehbi B.’nin “sağa ve sola dönüşlerde kurallara uygun geçiş yapan yayalara ilk geçiş hakkını vermek” maddesini ihlal ettiğinden asli ve tam kusurlu olduğu, Zambak’ın ise kusurunun bulunmadığı belirtildi.

Vehbi B., yargılandığı davada “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı ve ehliyetinin bir yıl süreyle alınmasına karar verildi. Taraflar ise karara itiraz etti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, tarafların itirazları üzerine dosyayı inceledi. Daire, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu, cezaların kanuni bağlamda uygulandığı gerekçesiyle istinaf başvurularının esastan reddine karar verdi.

Sanığa verilen hapis cezasının 5 yılın altında olması nedeniyle kararın kesinleştiği belirtildi.