Dünya'da delta varyantı paniği: Yeni salgın dalgası mı?

Dünya'da koronavirüse karşı aşılama hız kazanırken, ilk defa Hindistan'da görülen delta varyantı dünyayı yeni salgın dalgalarıyla tehdit ediyor. Pek çok ülkede vaka artışları yaşanırken açıklamalar peş peşe geliyor.

Dünya'da delta varyantı paniği: Yeni salgın dalgası mı?

Gelişmiş ülkelerin koronavirüse karşı sürü bağışıklığını sağlamak için aşı kampanyalarını hızlandırdığı ve gelişmekte olan ülkelerin aşının ilk dozlarını sağlamak için mücadele ettiği bir zamanda, Delta varyantı vaka sayılarında yeni bir sıçrama tehdidi oluşturuyor.

Moskova’dan Londra’ya, Berlin’den Shenzhen’e, dünyanın dört bir yanındaki şehirler bu hafta, yeni salgın dalgalarına karşı uyarı niteliğinde olan vaka sayılarındaki artışın gözlemlenmesi ile alarm verdi. İlk kez Hindistan’da tespit edilen bu varyanta karşı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanan aşıların çoğunun etkili olduğu belirtilirken, uzmanlar varyantın yayılma hızı ve daha şiddetli semptomlara neden olma olasılığı konusunda uyarıda bulundu.

Laboratuvarlar, bu endişe verici varyantı incelemek için hızlı davranırken, WHO bu hafta, özellikle Afrika kıtasındaki epidemiyolojik sahnenin kötüleştiği konusunda uyarıda bulunarak, acilen yoksul ülkelere aşı bağışı yapılması çağrısını yineledi.

AVRUPA ÜLKELERİ VAKA SAYILARINDA ARTIŞLA TEYAKKUZA GEÇTİ

Boris Johnson hükümetinin salgınla mücadele danışmanlarından biri, “İngiltere’nin koronavirüsün üçüncü dalgasına tanık olduğuna şüphe yok” İfadeleri ile ülkedeki epidemiyolojik durumu özetledi. Adam Finn dün BBC Radio 4 radyosuna verdiği demeçte, “Aşılama programı ile Delta varyantının neden olduğu üçüncü dalga arasında sert bir yarış var” açıklamasında bulundu. İngiltere, geçtiğimiz günlerde 10 bin ile 11 bin arasında değişen günlük vaka sayıları ile enfeksiyon oranlarında önemli bir artışa tanık olurken, Galler üçüncü bir dalgaya girildiğini doğruladı. Diğer yandan İskoçya önlemlerin hafifletilmesini erteledi.

Vaka sayılarının iki katına çıkmasına rağmen, İngiliz sağlık uzmanları ihtiyatlı olmalarının yanı sıra iyimserliklerini dile getirdiler. On binlerce ölümün meydana geldiği ve sağlık sistemi üzerinde daha önce görülmemiş bir baskının oluştuğu kış mevsimindeki senaryonun tekrarlanmayacağını belirten uzmanlar, son haftalardaki düşük ölüm oranını, 73 milyon kişinin en az bir dozla aşılamayı başaran aşı programına bağlıyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden Halk Sağlığı Profesörü Linda Bauld, aşıların korona enfeksiyonu ile ciddi semptomlarla hastaneye yatış seviyeleri arasındaki bağlantıyı zayıflattığını söylüyor. Bauld Times radyoya yaptığı açıklamada “Chris Whitty (İngiltere’nin baş tıbbi danışmanı) ve diğerlerinden defalarca duyduğumuz gibi, bu virüs kolay bir şekilde ortadan kalkmayacak. Bu virüsle birlikte yaşamak zorunda kalacağız, bu durum gelecekte enfeksiyonlara tanık olacağımız anlamına geliyor” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Cuma günü, Avrupa kıtasında yeniden salgının yayılmasına karşı uyarıda bulunarak, EURO 2020 maçları sırasında, oldukça bulaşıcı olan Delta varyantına karşı dikkatli olunması çağrısında bulundular. Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre Merkel, Macron ile Berlin’de bir iş yemeği öncesi düzenlediği basın toplantısında, “Koronavirüs salgını bitmiş gibi davranamayız” ifadelerini kullandı. Macron ve Merkel arasındaki görüşme, şansölyenin 16 yıllık iktidarının bu sonbaharda sona ermesinden önceki son görüşmelerden biri oldu.

Merkel, EURO 2020 ligde herhangi bir önlem uygulamayarak maçlar düzenleyen tek ülke olan, Viktor Orban başbakanlığındaki Macaristan’a açık bir şekilde atıfta bulunarak, “Diğer Avrupa ülkelerinde stadyumların dolu olduğunu gördüğümde, biraz hayal kırıklığına uğradım” dedi. Delta varyantının vaka sayılarında artışa yol açtığı İngiltere’de, Wembley Stadyum’unda yapılacak yarı final ve final ile ilgili potansiyel riskler hakkında bir soruya yanıt olarak, Macron son derece dikkatli olma sözü verdi.

İngiltere Başbakanı ise bu hafta yaptığı açıklamada, önceliğinin ülkenin Kovid-19’a karşı güvenliğinin korunması olduğunu belirtti. AFP’nin aktardığına göre bir kaynak, Avrupa Futbol Federasyonu’nun (UEFA) 2020 Avrupa Kupası yarı finallerini ve final maçını Wembley’den Budapeşte’ye taşıma seçeneğini göz önünde bulundurduğunu belirtti.

Atlantik’in diğer tarafında ise, ABD’li sağlık yetkilileri aşı oranlarındaki düşüş ve Delta varyantının devam eden yayılması konusunda uyarıda bulundu. Bu durum Başkan Joe Biden’ın, ABD’liler ellerinden gelenin en iyisini yapmazlarsa vaka sayılarının tekrar yükselebileceği konusunda uyarıda bulunmasına yol açtı. ABD Başkanı Beyaz Saray’dan yaptığı konuşmada “Büyük bir ilerleme kaydetmemize rağmen, (Pandemi) hala ciddi ve ölümcül bir tehdit. Veriler açık, aşı olmazsanız ciddi semptomlar ile enfekte olma, hayatınızı kaybetme veya virüsü yayma riski altındasınız” dedi.

ÇİN’DEN HIZLI YANIT: HAVALİMANLARINDA YOĞUN ÖNLEMLER

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ülkesinin salgını kontrol altına aldığı ve virüsün üstesinden geldiğini açıklamasının ardından ülke birkaç aydır pandemi manşetlerinden kaybolmuştu. Ancak, Delta varyantı ile enfekte olan bir kişinin gözlemlenmesi, son iki gün içinde Shenzhen Havalimanı’ndan yüzlerce uçuşun iptal edilmesine neden oldu.

Çin’in güneyinde bulunan bir havalimanı, bir restoranda çalışanın Delta varyantı ile enfekte olduğunun doğrulanmasının ardından yüzlerce uçuşun iptal edildiğini ve kontrolün sıkılaştırıldığını duyurdu. Shenzhen Airport Group sosyal ağ WeChat üzerinden yaptığı resmi açıklamada, havaalanına girmek için en fazla 48 saat önce yapılan negatif sonuçlu Kovid-19 testi sonucunun gösterilmesi gerektiğini söyledi. Şehirdeki sağlık yetkilileri, Shenzhen Uluslararası Havalimanı’ndaki 21 yaşındaki bir garsona Delta varyantının bulaştığını söyledi. Garson’un pozitif test sonucu Çarşamba günü rutin testler sırasında çıktı.

Shenzhen şehri, Çin anakarasında Hong Kong sınırında bulunuyor, şehir Huawei ve Tencent gibi büyük Asya teknoloji şirketlerinin merkezi olarak biliniyor. Çin, Shenzhen’in bulunduğu Guangdong Eyaleti’nde kaydedilen 6 vaka da dahil olmak üzere Cuma günü Delta varyantı ile enfekte olan 30 yeni vaka bildirdi. VariFlight sitesine göre, Cuma günü yaklaşık 400 uçuş iptal edildi. Aynı şekilde Pazar günü için planlanan düzinelerce uçuş iptal edildi.

RUSYA’DA VAKALAR HIZLA YÜKSELİYOR, TÜRKİYE’YE UÇUŞLAR AÇILDI

Rusya’nın başkenti Moskova dün (Cumartesi), hükümet verilerine göre, son 24 saat içinde 9 bin 120 vakanın kaydedildiğini ve bunun rekor seviyede vaka sayısının kaydedildiği ikinci gün olduğunu duyurdu. Ülkede son 24 saatte 17,906 vaka tespit edildi, vefat sayısı 466 oldu.