Dolarda yeni zirve

Yeni haftaya rekorla başlayan ve dün üst üste zirvesini yenileyen dolar/TL bugün de yükselişini sürdürdü,

Dolarda yeni zirve

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine devam edeceği yönündeki beklentiler nedeniyle haftaya kayıplarla başlayan Türk Lirası, Erdoğan’ın faiz açıklamaları ardından değer kaybında yeni bir etaba daha girdi. Dolar, 10,63 TL’yi görerek zirve noktasını bir adım daha yukarı taşıdı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine devam edeceği yönündeki beklentiler nedeniyle haftaya kayıplarla başlayan Türk Lirası 10,63’ü görerek zirvesini yeniledi.

Avro ise güne 11,70’ten başlarken, gün içinde son olarak 12 TL seviyesine çıktı, tarihi zirvesini gördü.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 10,2650 lira, avronun satış fiyatı ise 11,6390 lira olmuştu.

Doların güçlendiği bu dönemde TL’nin de değer kaybetmesi nedeniyle kurdaki yükseliş de durmuyor. Kasım ayında yüzde 5 yükselen kur sene başından beri yüzde 35’i aşan değer kazandı.

ERDOĞAN FAİZİ ELEŞTİRDİ, DOLAR VE AVRO PEŞ PEŞE REKOR KIRDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Kasım’daki Merkez Bankası toplantısı öncesi örtülü faiz talimatı verdi. Erdoğan, “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusur bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam” dedi. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası dolar artışını devam ettirdi.

GÖZLER FAİZ KARARINDA

Gözler 18 Kasım’da (yarın) yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Piyasadaki beklenti AKPGenel Başkanı vde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz ısrarı nedeniyle Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık bir faiz indirimi daha yapması yönünde. Merkez’in yurt içinde %20’ye yakın olan enflasyona rağmen merkezin faizi düşürmesi TL’nin savunmasız kalmasına neden oluyor. Olası karar TL’yi dolar karşısında daha da zayıflatabilir.