Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Boğaziçi protestolarına destek veren 35 öğrenciye uzaklaştırma cezası!

Kayyum rektör Bulu'ya karşı başlayan Boğaziçi protestolarına destek veren 35 Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisine bir hafta uzaklaştırma cezası verildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Boğaziçi protestolarına destek veren 35 öğrenciye uzaklaştırma cezası!

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun kayyum rektör atanması sonrası başlayan protestolara destek veren Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerine uzaklaştırma cezası verildi. 35 öğrenciye verilen bir haftalık uzaklaştırma cezasına karşı açıklama yapan öğrenciler, ”Boğaziçi Direnişi ve taleplerimiz meşrudur. Gençliğe geri adım attıramayacaksınız. Bize diz çöktüremeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Verilen cezada, “Eyleminizin YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin 6. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ‘YÖK personelinin, kurum içinde ya da dışında, şeref ve haysiyetini zedeleyen sözlü veya yazılı eylemlerde bulunmak’ suçu ile örtüştüğü anlaşıldığından, 1 hafta uzaklaştırma cezası ile tecziye edilmeniz uygun görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine göre, öğrencilere verilen cezalara tepki gösteren Avukat Semih Taşcan,”Eylemlere katılan öğrencilerin arasından slogan atan ve pankart taşıyan öğrencilere bu cezalar verildi. Ancak yapılan eylemlerde YÖK personeli olarak belirtilen Melih Bulu’nun şerefine veya haysiyetine karşı bir söylem yok. Öğrenciler tamamen anayasal haklarını kullandılar. Bu yüzden cezanın iptali için İzmir İdare Mahkemesi’ne dava açacağız” ifadelerini kullandı.

‘BİZE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKSİNİZ’

Dokuz Eylül Dayanışması’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise,  “DEÜ Rektörlüğü, 35 arkadaşımıza Boğaziçi Direnişi’ne destek verdikleri gerekçesiyle ‘1 hafta uzaklaştırma cezası’ verdi. Boğaziçi Direnişi ve taleplerimiz meşrudur. Gençliğe geri adım attıramayacaksınız. Bize diz çöktüremeyeceksiniz” ifadeleri yer aldı.