Diyanet, yurtdışındaki iki cami inşaatına 40 milyon euro harcayacak!

Yurtdışındaki camiler için on milyonlarca euro harcayan vakfın Türkiye’deki yıllık inşaat harcaması da 473 milyon 700 bin TL’ye dayandı.

Diyanet, yurtdışındaki iki cami inşaatına 40 milyon euro harcayacak!

Sayıştay’ın, denetimi dışında bırakılan Türkiye Diyanet Vakfı, yurtdışında inşa ettirdiği camiler için milyonlarca euro harcamaya devam ediyor.

Sayıştay’ın, “Denetlenmesi gerekir” tespitine karşın denetim dışı bırakılan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), hemen her yıl olduğu gibi 2020 yılına yönelik faaliyet raporunu da gecikmeli açıkladı. 2019 yılında 1 milyar TL’si bağışlardan olmak üzere toplam 1,2 milyar TL gelir elde eden vakfın 2020 yılındaki yurtiçi inşaat harcamalarının toplamı 473 milyon TL’ye ulaştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın faaliyetlerine destek olmak amacıyla kurulan ve “Diyanet’in kara kutusu” olarak nitelendirilen Diyanet Vakfı’nın 2020 yılı faaliyet raporu, vakfın yüksek harcamalarını gözler önüne serdi.

Yıllık geliri 1 milyar TL’nin üzerinde olan vakıf, yurtdışında inşa ettirdiği camiler için on milyonlarca euro harcama gerçekleştirdi. Vakıf, Makedonya ve Arnavutluk’ta inşa ettiği iki cami için ise toplam 39 milyon 699 euroyu gözden çıkardı. Birgün’de yer alan habere göre, Kırgizistan’da yapımı devam eden Özgen İmam Serahsi Camii’nin yaklaşık maliyetinin ise 1 milyon 295 bin dolar olduğu öğrenildi.

40 MİLYON EURO’LUK İKİ CAMİNİN DE YAPIMI DEVAM EDİYOR

Vakfın 2020 yılı faaliyetlerini içeren rapora göre, Makedonya’da yapımına devam edilen Üsküp caminin toplam maliyeti 15 milyon 468 euro olarak hesaplandı. Caminin 4 bin 100 metrekare alan üzerine inşa edildiği ve kapasitesinin 2 bin kişi olduğu bildirildi. Arnavutluk’un Tiran kentinde, Meclis binasının hemen yanına inşa edilen Tiran Namazgah Camii’nin maliyeti de çok yüksek tutarlara ulaştı. Temeli 13 Mayıs 2015’te atılan caminin 2021 yılı sonuna kadar tamamlanacağı belirtilirken yaklaşık maliyeti 24 milyon 230 bin euro olarak açıklandı.

TÜRKİYE’DE İNŞAAT HARCAMASI 473 MİLYON TL’YE DAYANDI

Makedonya ve Arnavutluk’ta inşa ettirdiği camiler için 40 milyon euroya yakın parayı gözden çıkaran vakıf, Kırgizistan’da inşası süren caminin yaklaşık maliyetini ise 1 milyon 295 bin dolar olarak duyurdu. Yurtdışındaki camiler için on milyonlarca euro harcayan vakfın Türkiye’deki yıllık inşaat harcaması da 473 milyon 700 bin TL’ye dayandı. Toplam inşaat harcamasının 473 milyon TL’sinin yeni inşaat işlerini, 20,4 milyon TL’sinin ise tadilat işlerini kapsadığı belirtildi.

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle zarar gören toplam 467 cami ve hizmet binasının tadilat işleri de TDV bütçesinden karşılandı. 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilen tadilat işlerinin toplam maliyeti kayıtlara, 24,4 milyon TL olarak geçti.