Diyanet-Sen, imamlara 'nikah' başına 100 lira istedi!

Diyanet-Sen, imamlara "dini nikah" başına 100 TL ödenmesini istedi.

Diyanet-Sen, imamlara 'nikah' başına 100 lira istedi!

Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen, toplu sözleşme görüşmelerinden taleplerini açıkladı.

Diyanet-Sen, din görevlilerine “dini nikah” başına 100 TL ödenmesini istedi. Bununla da almayan Diyanet-Sen, Diyanet TV bünyesinde çalışan personele “basın kartı” verilmesi istendi.

İktidar ile memur konfederasyonları arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor.

“Diyanet ve Vakıf Hizmet Kolu”na ilişkin teklifler Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen tarafından hazırlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini isteyen sendika, “nikâh kıyan personele ödenecek ücret” başlığı altında ise şu talepte bulundu:

“5490 sayılı kanun (Nüfus Hizmetleri Kanunu) kapsamında din görevlilerine, kıydıkları her nikâh için 100 TL ücret ödenir.”

DİYANET-SEN’İN TALEPLERİ!

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Sendikanın diğer talepler arasında ise şunlar dikkat çekti:

“İmam-hatip ve müezzin-kayyumlara, ramazan ayı boyunca kullanamadıkları hafta tatil günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 6 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenmesi.

Mülkiyeti Milli Emlak, Hazine, Türkiye Diyanet Vakfı, köy tüzelkişiliği ve belediyelere ait olan camilere ait lojmanların (kamu konutları) Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmesi.

Kuran kursu öğretici kadrolarına öğretmen kadrosu yapılması ve öğretmenlerin sahip olduğu bütün haklardan yararlanmalarının sağlanması.

Diyanet TV bünyesinde çalışan personele “basın kartı” verilmesi.”