Diyanet, salgın sürecinde de faaliyetlerini sürdürdü

MEB ile imzaladığı işbirliği anlaşmalarıyla eğitimin hemen her kademesinde etkin hale getirilen Diyanet, 4-6 yaş Kuran kurslarında 181 bin 808 öğrenciye okulöncesi eğitim verdi.

Diyanet, salgın sürecinde de faaliyetlerini sürdürdü

Diyanet İşleri Başkanlığı, salgın sürecinde de faaliyetlerini sürdürdü. Erzurum İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü, ortaokul öğrencilerine yönelik çevrimiçi söyleşi ve ödüllü yarışma düzenledi.

Erzurum İl Müftülüğü’nün onayı ile Gençlik Koordinatörlüğü’nce düzenlenen etkinliğe 200’ün üzerinde ortaokul öğrencisinin katıldığı bildirildi. Koronavirüs salgınından önce yüz yüze gerçekleştirilen yarışmalar harem selamlık gerçekleştirilirken dijital platformda yapılan yarışmanın duyurusuna, “Kız ve erkek ortaokul öğrencileri katılabilecektir” notu düşüldü.

BirGün gazetesinden Mustafa Bildircin’in haberine göre, dijital platforma gerçekleştirilen yarışmaya katılan Erzurum İl Müftü Yardımcısı Cahit Küçükyıldız, öğrencilerle söyleşi yaptı. Öğrencilere, İl Müftülüğü’nce hazırlanan sorular yöneltildi. Yarışmanın amacı, “Ortaokul düzeyindeki kız ve erkek öğrencilerin Kur’an-ı Kerim, temel dini bilgiler, ibadet, itikat, siyer, ahlak ve genel kültür alanında bilgi ve becerilerini test etmek” olarak açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitimde artan etkinliği, resmi verilere de yansıdı. MEB ile imzaladığı işbirliği anlaşmalarıyla eğitimin hemen her kademesinde etkin hale getirilen Diyanet, 4-6 yaş Kuran kurslarında 181 bin 808 öğrenciye okulöncesi eğitim verdi. Kurslarda eğitim gören çocukların sayısı 2015 yılından 2020 yılına kadar yüzde bin 91 arttı. Diyanet’in resmi verilerine göre, 2015 yılında 15 bin 265 olan 4-6 yaş Kuran kurslarındaki öğrenci sayısı, 2019 yılında 170 bin 513’e, 2020 yılında ise 181 bin 808’e ulaştı.

İstanbul Eyüp Sultan’da okul idareleri öğrencilerin imam hatibe yönlendirilmesi öğretmenlere mesaj attı. İlkokul öğretmenlerine gönderilen mesajda Eyüp Sultan’daki proje imam hatip ortaokulları sıralandı. Bu okullarda hafızlık eğitimi yapıldığı ve düşük kontenjanlı sınıflar olduğu aktarıldı. Mesajda velilerin bu konuda bilgilendirilmesi istendi. Benzer bir durum seçmeli ders tercihlerinin yapıldığı dönemde de yaşanmıştı. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri dini ağırlıktaki derslerin seçilmesi için öğrencileri zorlamıştı.