Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Bir asırdır kurulan kirli senaryolar tutmadı

Erbaş, Diyarbakır'da katıldığı toplantıda yaptığı açıklamada "Bir asırdır coğrafyamızda uygulanan fitne ve kurdukları kirli senaryolar, iyilik için bir araya gelen kanaat önderleri ve STK'ler sayesinde tutmadı" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Bir asırdır kurulan kirli senaryolar tutmadı

Gerici Erbaş,  Diyarbakır’da katıldığı bir toplantıda açıklamalarda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Erbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın bu topraklarda İslam’la müşerref olan ilk şehir olduğunu hatırlatarak, “Peygamber Efendimizin irtihalinden 7 sene sonra sahabe-i kiram insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için Diyarbakır’a kadar gelmiş.” ifadesini kullandı.

Erbaş, ümmetin ve insanlığın büyük sorunları olduğuna ve sorunların yanında ümmetin birbiri ile çekişmemesi gerektiğini savunarak, “Yüce Rabb’imiz Kur’an-ı Kerim’de ‘Allah ve Resulüne itaat edin, birbirinize düşmeyin, sonra zayıflarsınız ve zaferi elden kaçırırsınız. Sabredin, kuşkusuz Allah sabredenlerle beraberdir’ buyuruyor. Bizim birbirimize düşmememiz, birbirimizle uğraşmamamız gerekiyor. İşte ayet-i kerimede Rabb’im bunlara fırsat vermeyin diye bizi uyarıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kurdukları kirli senaryolar tutmadı”

Sorunların çözümünde kanaat önderlerine, STK’lara, vakıflara, derneklere ve öğretmenlere önemli vazifeler düştüğünü belirten Erbaş, “Sorunlarımızı ilimle, hikmetle, ferasetle, dirayetle çözeceğiz inşallah. Bir asırdır coğrafyamızda uygulanan fitne ve kurdukları kirli senaryolar, iyilik için bir araya gelen kanaat önderleri ve STK’ler sayesinde tutmadı.” görüşünü paylaştı.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın, dünyanın 149 ülkesinde çalışmalarını yürüttüğüne de işaret eden Erbaş, şunları kaydetti:

“Oradaki insanlara kurban eti dağıttığımızda gözyaşları içerisinde ‘Türkiye’den buralara kadar gönderen insanlardan Allah razı olsun’ diye dua ediyorlar. Bizim, bu kadar düşmanların saldırılarına karşı nasıl ayakta durduğumuzu sanıyorsunuz. İşte bu insanların bizlere ettikleri dualar sayesinde ayaktayız elhamdülillah.”