Diyanet Vakfı aylardır dükkanı kapalı olan esnafları icraya verdi

Diyanet Vakfı, kiracısı olan ve pandemiden kaynaklı kirasını ödeyemeyen esnafı icraya vererek alamadığı kirayı faiziyle birlikte talep etti.

Diyanet Vakfı aylardır dükkanı kapalı olan esnafları icraya verdi

Diyanet Vakfı, salgın süresince kapalı olan ve iş yapamayıp kirasını ödeyemeyen esnafı icraya vererek ödenmeyen kiraları faizi ile birlikte geri istedi.

Cumhuriyet’teki habere göre, Bingöl il merkezinde Türkiye Diyanet Vakfı kiracısı olan esnaf, salgın  döneminde kiralarını ödeyemediği için vakıf tarafından icraya verildi. Vakıf ayrıca geciken kiraları faiziyle istemesinin yanı sıra iki üç dükkânı olan esnaftan da ayrı ayrı avukatlık ücreti talep etti.

Diyanet vakfına ait üç dükkanda kiracı olan Muammer Sontepe, “Mesela ben vakıftan üç dükkân kiraladım. Vakıf bu üç dükkânı ayrı ayrı icraya verip ayrı ayrı avukatlık ücreti talep etti. Bir de kiralara geciktiği için faiziyle istemişler. Faiz haram değil mi? Bu dönemde bize en büyük kötülüğü Diyanet Vakfı yaptı” dedi.

DİYANET’İN BİZE YAPTIĞI ZULÜMDÜR

Bu süreçte esnafın sahipsiz kaldığını söyleyen Sontepe, “Dükkânlarımız kapalı, işletemiyoruz. Bu şartlarda Diyanet’in bize yaptığı zulümdür. Bize destek olmaları gerekirken köstek oluyorlar. Biz bu süreçte sahipsiz kaldık. Dükkânlarımızdan atılma korkumuz var” ifadelerini kullandı.

İcraya verilen bir diğer esnaf ise “Diyanet İşleri Başkanlığı’nı aradım. CİMER’e tekrardan başvuru yaptım. Verdikleri yanıt ‘onlar bağımsız biz karışamıyoruz.’ Bu ülkede bağımsız bir kurum varmış onu öğrenmiş olduk. Bingöl AKP İl Başkanlığı’nı da aradım. İlgileneceklerini söylediler. Vakfın dinle ilgisi kalmamış, sömürü üzerine bir düzenleri var” dedi.