Dışişlerinden Yunanistan ile ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklama ile Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varviçyotis'in, Türkiye ve Cumhurbaşkanı hakkındaki ifadelerini kınadı.

Dışişlerinden Yunanistan ile ilgili açıklama

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında Türkiye ilgili açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varviçyotis’ i Dışişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklama ile kınadı.

Yazılı olarak yapılan açıklamada “Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varviçyotis’in bir televizyon kanalına verdiği mülakatta ülkemiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında dile getirdiği siyasi ve diplomatik teamüllere uygun olmayan ahlak dışı ifadelerini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin çabaları neticesinde başlatılan Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyaloğun sürdürülmesi için yeni adımlar atmakta olduğumuz bir dönemde Yunan yetkililerin ülkemize yönelik kışkırtıcı ve gerginliği arttırıcı eylem ve söylemleri ısrarla devam ettirmelerini ve bu amaçla Dışişleri Bakan Vekili Varviçyotis’i öne sürmelerini kasıtlı buluyoruz” denildi.

Ayrıca yayımlanan açıklamada, Yunan siyasi liderliği iki ülke arasındaki diyalog kanallarının yeniden işlemesi için Türkiye’ye yönelik söylemlerinde sorumluluğa, sağduyuya ve samimiyete davet edildi.