Dışişleri Bakanlığı: Macron'un 'Suriye Demokratik Konseyi' mensupları ile görüşmesini kınıyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı,ı Emmanuel Macron'un "Suriye Demokratik Konseyi" mensupları ile görüşmesini kınadıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada ""Fransa’nın tüm çağrılarımıza rağmen bölücü gündeme sahip bu eli kanlı terör örgütü ve uzantılarıyla sürdürmekte olduğu ilişki, Türkiye’nin milli güvenliği, Suriye‘nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede istikrarın sağlanması çabalarına zarar vermektedir." denildi.

Dışişleri Bakanlığı: Macron'un 'Suriye Demokratik Konseyi' mensupları ile görüşmesini kınıyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Suriye Demokratik Konseyi” mensupları ile görüşmesini kınadıklarını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde ‘Suriye Demokratik Konseyi’ mensupları ile görüşmesini kınıyoruz” dendi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Fransa’nın tüm çağrılarımıza rağmen bölücü gündeme sahip bu eli kanlı terör örgütü ve uzantılarıyla sürdürmekte olduğu ilişki, Türkiye’nin milli güvenliği, Suriye‘nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede istikrarın sağlanması çabalarına zarar vermektedir.
Söz konusu örgütün son dönemde, örgüte katılmayı reddeden gençlerin barışçı gösterilerini kanlı şekilde bastırması, Afrin Hastanesi gibi sivil hedefleri bombalaması, çocuklar dahil Suriyeli sivillere saldırması, tutukluları işkenceyle öldürmesi gerçeklerini de Fransız ve uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz.
Türkiye’nin bu terör örgütü ve uzantılarıyla mücadelesini her yerde kararlılıkla sürdüreceğini bir kez daha tekrarlıyoruz.”