DHMİ'ye ait araziler yandaş Ensar Vakfı'na devredilmiş

Çocuklara yönelik cinsel istismarla gündeme oturan yandaş Ensar Vakfı, önceden doğal sit alanı olan bölgede yurt, tesis ve okul yapabilecek.

DHMİ'ye ait araziler yandaş Ensar Vakfı'na devredilmiş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan plan değişikliği ile imara açılan Urla Zeytineli Mahallesi’nde 40 bin metrekarelik denize sıfır arazinin 49 yıllığına Ensar Vakfı’na bedelsiz olarak tahsis edildiği ortaya çıktı. Kuruma bağlı yurtlarda çok sayıda çocuğa cinsel istismarla infiale yol açan Ensar Vakfı, önceden doğal sit alanı olan bölgede öğrenci yurdu, dinlenme tesisi ve okul yapabilecek.

İzmir’e 75 kilometre uzaklıkta bulunan ve antik yerleşim alanları içerisinde yer alan Urla Zeytineli Koyu’nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) ait sosyal tesisler ve kıyı alanı 2019 yılı mayıs ayında Ensar Vakfı’na devredildiği açığa çıktı.

YEREL YÖNETİMLERE GÖRÜŞÜ SORULMADI

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı plan değişikliği ile imara açılan alan için vakıf; Hazine, Milli Emlak, Defterdarlık ve İzmir Valiliği ile sözleşme imzaladı. Sözleşmede, 49 yıllığına bedelsiz olarak verileceği deniz manzaralı alana öğrenciler için eğitim merkezi, sosyal tesis ve öğrenci yurdu yapılacağı belirtildi. Proje için Karayolları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü’nden onay çıktı. Yerel yönetimlere ise proje için görüş sorulmadı. Projenin kaç kat olacağı, mevcut binaların kullanılıp kullanılmayacağı belirtilmedi.

Arazinin devredilmesinin ardından sözleşme gereği projeye başlayamayan Ensar Vakfı, bir yıl daha Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sözleşmenin uzatılması için müracaat etti. Milli Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından sözleşme uzatıldı.

ERDOĞAN’A KOMŞU

Tesisin, Hacılar Koyu’ndaki AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait olduğu belirlenen Urla villalarına komşu koyun yakınında olması dikkat çekti.