Denizli'de devlet köyün tuvaletini ihaleyle sattı

Denizli’nin Tutluca köyünde hazineye devrolan tuvalet Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 18 bin 200 liraya satıldı.

Denizli'de devlet köyün tuvaletini ihaleyle sattı

Denizli’de mevcut köyler mahalleye dönüşünce köy tüzel kişilikleri de ortadan kalktı. Bozkurt ilçesine bağlı Tutluca köyünde, köy tüzel kişiliğine ait varlıkların bir kısmı belediyelere bir kısmı da hazineye devroldu. Hazineye devrolan köy tuvaleti geçen hafta Milli Emlak Müdürlüğü tarafından açık artırma usulü ile satışa çıkarıldı. 18 bin 200 liralık teklif veren bir kişi taşınmazı satın aldı. Tuvaleti satın alan köylü yıkma kararı verdi.

Tutluca’daki tek tuvaletin satılması başta muhtar Hüdai Karaşahin olmak üzere tüm köyün tepkisini çekti. Buradaki vatandaşların yanı sıra dışarıdan gelenlerin de sık sık kullandığı tuvaleti kurtarmak için mücadele eden Karaşahin’in girişimleri sonuç vermedi.

Özellikle seçim dönemlerinde sandığın köy kahvesine kurulduğunu, tuvaletin hem ziyaretlerde hem de seçim günü çok işe yaradığını söyleyen Karaşahin, “Partiler buraya gelip toplantı yapıyor. Onlarca insan oluyor. O dönemlerde tuvalete daha çok ihtiyaç oluyor” diye konuştu.

Büyükşehir yasası ile birlikte köy tüzel kişiliklerinin yok olmasına o dönem karşı çıktığını bu nedenle özellikle sosyal medyada linçe maruz kaldığını söyleyen Karaşahin, “Bunlar büyükşehir yasasının getirileri. O zaman karşı çıkmıştım. Biz köy kalmak istedik mahalle yaptılar. Malları büyükşehir, ilçe belediyesi ve hazine paylaştı. Hazine de köyün tuvaletini sattı. Askıya çıktı. Gittim haber verdim. Burası köy tuvaleti satılır mı dedim. Ankara’dan emir böyle geldi dediler. Mantıklı olmadığını söyledim. Pazartesi günü yıkılacak. Köylüler burayı ortak kullanıyordu. Aynı yerde köy kahvesi var. Onun da tuvaleti gibiydi. Şimdi bir misafir gelse tuvalete nereye gidecek?” ifadelerini kullandı.