COVID-19'un Beyaz Yakalılar üzerinde etki anketi: İşsizlik ve iş yükü arttı, haklar azaldı

362 katılımcıyla gerçekleşen Sınıf Tavrı Beyaz Yaka Komitesi ve Araştırma Komisyonu'nun internet ve telefon aracılığıyla gerçekleştirdiği COVID-19 Etkileri Anketi, COVID-19'un uzaktan ve evden çalışma üzerindeki etkisini, çalışma biçimindeki dönüşümün yansımalarını inceliyor.

COVID-19'un Beyaz Yakalılar üzerinde etki anketi: İşsizlik ve iş yükü arttı, haklar azaldı

Sınıf Tavrı Beyaz Yaka Komitesi ve Araştırma Komisyonu’nun internet ve telefon aracılığıyla gerçekleştirdiği COVID-19 Etkileri Anketi yayınlandı.

362 katılımcıyla gerçekleşen anket, COVID-19’un uzaktan ve evden çalışma üzerindeki etkisini, çalışma biçimindeki dönüşümün yansımalarını inceliyor.

Sonuçların çarpıcı kısımları ise şöyle:

· COVID-19 sürecinde, pandemi nedeniyle işini kaybedenlerin oranı yüzde 14,7 düzeyinde. 15-29 yaş arasında gençler bu süreçten daha çok etkilenirken, bu yaş aralığının işsiz kalma düzeyi yüzde 18,6 olarak ölçüldü. Anket aracılığıyla bulunan işsizlik oranları yalnızca “pandemi kaynaklı” işsizliği kapsamakta, daha önce “işsiz kalan” beyaz yakalıların mutlaka bu oranların üzerine eklenerek değerlendirilmesi gerekmektedir.

· Pandemi iş yükü üzerinde arttırıcı bir rol oynadı. Evden çalışmada, ankete katılanların yüzde 56’sı “iş yüküm arttı” cevabı verdi.

· Pandemi nedeniyle ücretsiz izne çıkartılanların oranı yüzde 24 düzeyinde. Pandemi sürecinde ücretsiz izne çıkartılanların oranı kadınlarda daha yüksek. Ankete katılan kadınların yüzde 27’si ücretsiz izne çıkartıldığını belirtti.

· Ankete katılanların yüzde 47’si işyerlerinde COVID-19 geçiren en az bir kişinin olduğunu teyit etti.

· Pandemi süresince fazla mesai yapan beyaz yakalı emekçilerin oranı yüzde 55 olarak ölçüldü.

· Beyaz yakalı emekçilerin genel kaygı ortalaması 5 puan üzerinden 3,6 olarak ölçüldü.

COVID-19’un Beyaz Yakalılar üzerinde etki anketi