Çocuklar arasında Covid-19 vakaları yükselişe geçti

"Okullarda kapanan sınıfların sayısı, temaslı öğrencilerin sayısı da çok artmış durumda"

Çocuklar arasında Covid-19 vakaları yükselişe geçti

Eskişehir Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Tekin Yılmaz, son dönemde çocuklar arasındaki Koronavirüs vakalarının 3 kat arttığını ve bunun endişeye neden olduğunu söyledi. Çocuklarda görülen grip ve Koronavirüs vakalarını birbirinden ayırmanın sadece PCR testi ile mümkün olduğunu belirten Yılmaz, “Okullarda kapanan sınıfların sayısı, temaslı öğrencilerin sayısı da çok artmış durumda. Şu an çocuklar genel olarak bunu mevsimsel grip gibi geçiriyorlar ama ayırmak açısından mutlaka testlerinin yapılması lazım. 3 günlük bebeğimiz de var Covid-19 olan, 18 yaşında çocuğumuz da” dedi.

10 GÜNDÜR ÇOCUK HASTALARDA ARTIŞ VAR”

Koronavirüs açısından yoğun dönem geçirildiğini belirten Uzm. Dr. Yılmaz, “Bir ara Covid açısından rahatlamıştık ama son 10 gündür çocuk hasta sayılarımızda çok ciddi bir artış var. Geçen haftaya kıyasla poliklinik sayımız 2-3 kat artmış durumda. Kendim de bizzat poliklinikte görev yaptığım için gözlemleyebiliyorum, okullarda kapanan sınıfların sayısı, temaslı öğrencilerin sayısı da çok artmış durumda. Çocuklarda bu kadar artış niye? Çünkü erişkinlerde de vaka sayısı çok fazla arttı zaten. Bununla da ilgili. Bu artış çocuklara da yansıyor. Bir taraftan son 3 haftadır ülke genelinde influenza vakalarında, mevsimsel grip vakalarında da çok artış var. İkisini de birbirinden ayırmak mümkün değil ancak PCR testiyle ayırabiliyoruz bunları. O yüzden şu dönem bir hastalık mevsimi bizim için. Çok fazla sayıda hastamız var. Biz de poliklinik olarak yoğunluğumuzun en üst noktalarındayız. Sevindirici tarafı, çocuklar açısından hastaneye yatışlarda ciddi bir artış görmedik. İlerleyen dönemde, birkaç hafta sonra nasıl olur onu çok kestiremiyoruz ama şu an çocuklar genel olarak bunu mevsimsel grip gibi geçiriyorlar. Ayırmak açısından mutlaka testlerinin yapılması lazım” dedi.

“AŞILI ÇOCUKLAR HAFİF ATLATIYOR”

“Sevindirici tarafı, poliklinikteki artış sayısı ile yatan hasta artış sayısı eş değil. Evet, yatan hastalarımız var. Hastanede tedavi ihtiyacı olan, akciğer tutulumu olan çocuklarımız var ama bunlar şu anda poliklinikteki vaka artışı ile paralel değil. Daha az, geriden gidiyor ama netleşmesi birkaç haftayı bulur. Süreç bize ne gösterir, bekleyip göreceğiz ama 15 yaş üzeri çocuklar erişkin kliniğine geliyorlar ve aşılı çocukların hastalığı çok daha hafif geçirdiğini ve hastalığı daha rahat atlattıklarını da gözlemliyoruz. Özellikle okul çağında 7-15 yaş arasında daha yoğun görüyoruz. Bu da tamamen temasla ilgili. Hastalık belki özellikle bu grubu seçmiyor ama evde temas olduğunda daha küçük yaş grupları da etkileniyor. 3 günlük bebeğimiz de var Covid olan, 18 yaşında çocuğumuz da var. Yaş tek başına bir belirleyici değil bizim için. En önemli olan kişisel olarak dikkat etmek, belirtileri olanların erken bir şekilde test yaptırması.