Cinsel saldırıdan tutuklanan CHP Maltepe yöneticisi Umut Karagöz hakim karşısında

Bir kadına cinsel saldırı suçundan tutuklu yargılanan CHP Maltepe ilçe yönetim kurulu üyesi Umut Karagöz ilk kez hakim karşısına çıktı. Karagöz, "Darp ettiğim doğrudur ancak kendisine sinkaflı sözler söylemediğim gibi tehdit de etmedim" dedi.

Cinsel saldırıdan tutuklanan CHP Maltepe yöneticisi Umut Karagöz hakim karşısında

İstanbul Maltepe’de bir kafede Z.Y.’ye cinsel saldırı suçundan hakkında 24 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan eski CHP Maltepe ilçe yöneticisi Umut Karagöz ilk kez hakim karşısına çıktı. Tutuklu sanık Umut Karagöz, cinsel saldırıda bulunmadığını iddia etti.

Umut Karagöz, “Darp ettiğim doğrudur ancak kendisine sinkaflı sözler söylemediğim gibi tehdit de etmedim. Bunları kabul etmiyorum, kesinlikle iddia ettiği şekilde cinsel saldırıda da bulunmadım” dedi. Müşteki Z.Y. ise sanığın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu, bu durumun ailesi tarafından hâlâ bilinmediğini belirtti. Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Umut Karagöz, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı.

Sanık Umut Karagöz suçlamaları kabul etmediğini yineleyerek, “Darp ettiğim doğrudur ancak kendisine sinkaflı sözler söylemediğim gibi tehdit de etmedim. Bunları kabul etmiyorum, kesinlikle iddia ettiği şekilde cinsel saldırıda da bulunmadım” dedi.

Müşteki Z.Y. ise sanık Umut Karagöz’ün çalıştığı kafeye gelerek kendisine ‘Akşam için planın var mı’ şeklinde soru sorduğunu, evine gideceğini söylemesi üzerine sanığın kendisine ‘Abice, arkadaşça’ ısrar ettiğini söyledi. Sanığın teklifini kabul ettiğini belirten müşteki Z.Y. şöyle devam etti:

“Akşam otururken başkası da olur diye düşünüyordum, ikimizin yalnız olacağını duyunca Ö.K.’yi ben arayıp, çağırdım. ‘Tek gitmeyeyim’ dedim o da ‘Gelirim ama fazla vaktim yok’ dedi. Olayın olduğu kafeye gittiğimizde Ö.K. bizi bekliyordu.” Mahkeme başkanı “Niye kapalı bir kafeye gidiyorsunuz, başka yer yok mu?” şeklinde soru yöneltince Z.Y. de “Hava soğuktu, daha önce orada oturduğumuz için bir sakınca görmedim” şeklinde cevap verdi.

Sanığın kendisini darp ederek tuvalete götürdüğünü belirten Z.Y. “Kafamı duvarlara vurdu, boğazımı sıktı. Bana tecavüz edeceğini ve öldüreceğini söyledi” dedi. Z.Y. sanığın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu anlattı.

Tekrar oturdukları yere geldiklerini söyleyen Z.Y. burada koltuğun üzerindeki kanları sildiklerini, tekrar alkol almadıklarını ifade etti. Z.Y. şöyle devam etti:

Bana karakola gitmeyi teklif etti. Kabul etmedim çünkü ailemin duymasını istemediğimi söyledim. Beni motorla arkadaşının evine götürdü. Üstümüzü temizleyecektik. Ben aslında istemedim. Etrafta kimse yoktu. Ben çok korkmuştum. Arkadaşı ne olduğunu sorunca kavga ettiğimizi söyledi. Sanık beni oradan çıkartmaz diye korkumdan söyleyemedim. Ailem hala bilmiyor bu olayı. Sanıktan şikayetçiyim.

Sanık avukatı kamera kayıtlarının ayrıntılı olarak incelenerek rapor alınmasını talep etti. Kamera kayıtlarının bilirkişiye gönderilmesine karar veren Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede 20 Kasım 2020 tarihinde Maltepe’de bir kafede Umut Karagöz’ün Z.Y. isimli kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddia ediliyor. İddianamede Umut Karagöz hakkında “Cinsel saldırı”, “Cinsel amaçla kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” ve “Tehdit” suçlarından toplam 24 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.