"Çin aşısı Coronavac İngiltere ve Güney Afrika varyantlarına karşı etkili"

Butantan Enstitüsü'nün yöneticisi Dimas Covas, Coronavac aşısı için, "Bu aşıyı Çin'de, İngiltere ve Güney Afrika varyantlarına karşı test ettik; iyi sonuçlar aldık" dedi.

Brezilya, Türkiye’nin de kullandığı Çin menşeli koronavirüs aşısı Coronavac’ın, İngiltere ve Güney Afrika varyantlarına karşı etkili olduğu belirtti.

Sinovac’ın Brezilya’daki ortağı Butantan Enstitüsü, Çin’de yapılan laboratuvar testlerinde aşının iki mutasyona karşı da etkili çıktığını açıkladı. Butantan Enstitüsü’nün yöneticisi Dimas Covas, “Bu aşıyı Çin’de, İngiltere ve Güney Afrika varyantlarına karşı test ettik; iyi sonuçlar aldık” dedi. Covas, yapılan testlerde aşının bu varyantlar karşısında ne kadar etkili çıktığına ilişkin ayrıntı vermedi.

Basın toplantısında konuşan Covas, aşının Brezilya’nın Manaus bölgesinde ortaya çıkan varyantı üzerindeki etkisinin de Butantan Enstitüsü’nde test edilmekte olduğunu söyledi. Brezilyalı yetkili, “Sonuçları yakında alacağız ve başarılı olacağı konusunda iyimseriz” dedi.

Virüsün insan hücrelerine tutunmak için kullandığı çivili proteini üzerinde meydana gelen ve daha bulaşıcı hale gelen Güney Afrika mutasyonu, önceki virüs baz alınarak geliştirilen aşıların etkisi hakkında endişe yaratmıştı. AstraZenaca aşısının bu varyant karşısında çok sınırlı bir etkiye sahip olduğu, Pfizer/BioNTech aşısının da Güney Afrika varyantına karşı ürettiği antikor miktarının üçte iki oranında azaldığı açıklanmıştı. Ancak bu iki aşının da ağır hastalık ve ölümden korumaya devam ettiği belirtilmişti.