Che Guevara'nın katiline 'özgürlük madalyası' verildi

Ernesto Che Guevara'nın katili 80 yaşındaki eski CIA ajanı Felix Rodriguez’e 54 yıl sonra özgürlük madalyası takıldı.

Che Guevara'nın katiline 'özgürlük madalyası' verildi

Felix Rodriguez’e özgürlük madalyası 16 Eylül’de Cumhuriyetçi Partili Florida Valisi Ron DeSantis tarafından takdim edildi.

Küba doğumlu Rodriguez, CIA’in desteğiyle Fidel Castro rejimini yıkmak için 1961’de düzenlenen ve başarısız olan Domuzlar Körfezi Çıkarması’nda yer almıştı.

80 yaşındaki ajan, CIA tarafından 1967’de Guevara’yı Bolivya’da takip etmekle görevlendirilmiş, sosyalist devrimcinin yakalanıp infaz edilmesi için Bolivyalı askerleri yönlendirmişti. Che’nin ölümünden sorumlu Rodriguez, devrimden sonra ABD’ye göçen Kübalılardan biriydi.

CIA ajanı, İspanyol gazetesi El Pais’teki söyleşisinde Che’nin infaz kararının Bolivya ordusunun üst kademesi tarafından verildiğini savunmuş, kendisinin bu kararı askerlere aktardığını söylemişti. Ayrıca Rodriguez, ABD hükümetinin Guevara’nın infazına karşı olduğunu, bunun yerine kendisini Panama’ya götürüp sorgulamak istediğini de öne sürmüştü.

Rodriguez, dönemin Bolivya Genelkurmay Başkanı Ovando Candia’nın, Castro’nun Guevara’nın öldürüldüğüne inanmaması ihtimali olduğunu düşündüğünü, bunun için de kanıt olarak devrimcinin başının kesilmesini istediğini iddia etmişti.