Çavuşoğlu'ndan İsrail açıklaması: Sessiz kalamazdık, liderleri aradık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin'e yönelik saldırılarla ilgili "ümmetin kendilerinden adım beklediğini" söyledi, "Sayın Cumhurbaşkanımız birçok lideri aradı" dedi.

Çavuşoğlu'ndan İsrail açıklaması: Sessiz kalamazdık, liderleri aradık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suudi Arabistan ziyareti kapsamında bulunduğu Riyad’da Filistin’e yönelik İsrail saldırılarına ilişkin konuştu.

Yaptığı görüşmeler için “Son derece açık, samimi bir toplantı gerçekleştirdik. Bölgesel konularda işbirliğimizi nasıl geliştiririz diye görüştük. Bu diyalogumuzu devam ettirme kararı aldık.” diyen Bakan Çavuşoğlu, Filistin’e yönelik saldırılar için ise şunları söyledi:

“Bu ziyaretimiz İsrail’in acımasızca Filistinlilere en kutsal mekanda saldırmasına şahit olduk. Bu dönemde sessiz kalamazdık. Sayın Cumhurbaşkanımız birçok lideri aradı. Bizim de çalışmalarımızı takip etti. Güvenlik Konseyi üyelerini aradık. Sergey Lavrov gibi. Bölge ülkelerinin Dışişleri Bakanları ile de görüştük.

Filistin Dışişleri Bakanı Cuma günü Ankara’daydı. Yine temasta olduk. Pakistan, İran, Cezayir Fas, Tunus Dışişleri Bakanları ile de görüştük. Bu konunun daha üst düzeyde ele alınması için Dışişleri Bakanlığı konseyinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bugün zirve dönem başkanlığını Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı düzeyinde toplantı gerçekleştirmek için çalışacağız. Daha önce Türkiye’deki zirvelerden sonra BM’ye acil oturum çağrısı yapmıştık. Genel Kurul 3 kere geçmişte çağrıya cevap vermişti.

Yine hep kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor. Böyle saldırılar durması gerekiyor. Hukuk çerçevesinde Filistinlilerin hakkını korumak lazım.”