Çavuşoğlu'ndan Akar'a: Bütün ağırlığını koymalısın

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Erdoğan'ın büyükelçilerle ilgili 'istenmeyen kişi' talebi sonrası Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Hulusi Akar'dan yardım istediğini öne sürdü.

Çavuşoğlu'ndan Akar'a: Bütün ağırlığını koymalısın

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, tutuklu Osman Kavala üzerinden çıkan ‘büyükelçi’ krizine ilişkin dikkat çeken bir iddiayı köşesine taşıdı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyükelçilerle ilgili “istenmeyen kişi” talimatı sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı aradığını ve “bütün ağırlığını koymalısın” dediğini öne süren Balbay, Erdoğan ise “bari birkaç ismi gönderelim” dediğini ancak sonunda ikna edildiğini yazdı.

Balbay, Akar’a ilişkin Ankara kulislerinde “Şeytanla yarışa girse kazanır!” denildiğini de sözlerine ekledi.

İlgili yazıdan bir bölüm şöyle:

“Başkentteki dumanlı havadan görülebilenler şunlar:
– Erdoğan, 10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesi emrini verdikten sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, soluğu Saray’da almak üzere yola çıktı ama görüşme gerçekleşmedi.
– Çavuşoğlu, bunun üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı arayıp “Bütün ağırlığını koymalısın” diye özetlenebilecek bir istemde bulundu.
– Akar, Saray’la görüştü. Durumun Türkiye lehine olmayacağını anlattı.
– Numan Kurtulmuş da bu yönde görüş belirtti.
– Ancak Saray’ın bazı daimileri kararın doğru olduğu yönünde işleme yaptılar.
– Erdoğan, görüştüğü kişilere göre yumuşadı-sertleşti. Bir ara, “Hiç değilse 3-5 tanesini gönderelim” dedi. Bunun bir anlamı olmayacağı görüşü ağır bastı.
Yukarıda aktardıklarımız kulislerden sızanlar.
Bunlar yaşanırken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “En başa beni yazın”dercesine Hakkâri dolaylarından “dış güçlere” verip veriştiriyordu.
Akar ve Soylu’nun, “Erdoğan sonrası” diye başlayan cümlelerde adı geçtiği Türkiye’den önce yurtdışında yazılıp söyleniyor.
Akar’ın önümüzdeki dönem nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin şimdiden öngörülerde bulunmak zor. Akar ile ilgili başkent kulislerinde kullanılan şu cümleyi paylaşmakla yetinelim:
“Şeytanla yarışa girse kazanır!”
Biz Akar’ı yakından tanımıyoruz. Ancak tanıyanların kurduğu cümle böyle. ABD ile en gerilimli günlerde Akar’ın hem dostluktan ve müttefiklikten hem de şerefli NATO üyeliğinden söz etmesi şeytanın aklına gelmeyecek soruları akla getiriyor!”