Çavuşoğlu: Türkiye AB ile gerçek bir ortaklığa hazır

Çavuşoğlu, “Ticaret ve ekonomiden, inovasyon ve teknolojiye kadar ikili iş birliğimizde büyük bir potansiyele sahibiz. Değişime uyum sağlamak ve potansiyelimizden yararlanmak için sürekli diyaloğa ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu: Türkiye AB ile gerçek bir ortaklığa hazır

8. Türkiye-Hollanda (Wittenburg) Konferansı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok’un eşbaşkanlıklarında çevrim içi düzenlendi.

Çavuşoğlu, bu video konferansın, ‘iki ülke arasındaki üst düzey diyaloğu sürdürme isteğinin bir göstergesi olduğunu’ belirtti.

2017’de iki ülke arasındaki gerilimde Çavuşoğlu başrolü oynamıştı. Çavuşoğlu Hollanda Başbakanı’na hitaben “Lalleri görür, müzeleri görür. Halkıyla görüşemez diyor. Sen ne lalesisin bilmiyorum ama bizim ülkemizde lalenin en güzeli var İstanbul’da. Bunu söyleyen başbakan bu kadar küçülür mü. Biraz oy alacağım diye bu kadar düşer mi?” diye konuşmuştu.

Bu kez olağanüstü zamanlardan geçildiğini ve değişimin her zamankinden daha hızlı gerçekleştiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Ticaret ve ekonomiden, inovasyon ve teknolojiye kadar ikili iş birliğimizde büyük bir potansiyele sahibiz. Değişime uyum sağlamak ve potansiyelimizden yararlanmak için sürekli diyaloğa ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“TEŞVİK ETMELİYİZ”

Türkiye ile Hollanda halkının ‘lalelerin dışında ortak pek çok yanı olduğunu’ anlatan Çavuşoğlu, iki halkın da girişimci, iş odaklı pratik olduğunu vurguladı.

Bunun ticarette ve yatırımlarda görüldüğünün altını çizen Çavuşoğlu, “İş insanlarımızı daha fazlasını yapmaya teşvik etmek için daha çok çalışmalıyız” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Hollanda’nın, Avrupa’nın farklı köşelerindeki iki ülke olarak kıtadaki sorunların ele alınmasına katkıda bulunacak çok şeye sahip olduğunu savundu.

“AB ELİNİ UZATTI”

Geçen yılki Türkiye-AB ilişkilerini değerlendiren ve Avrupa ile ilişkileri sınayan zor bir yıl geçirildiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Ortadoğu, Kıbrıs, Libya, Suriye ve Kafkasya’daki önemli gelişmelerin yaşandığı yoğun bir yıldı. AB, aralık zirvesinde Türkiye’ye elini uzattı ve biz de olumlu yanıt verdik. Şimdi Türkiye ile AB arasında yenilenen bir diyalog için fırsat penceremiz var” dedi.

Çavuşoğlu, Belçika, Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz’deki mevkidaşlarıyla görüşmelerinin de AB üyelerinin çoğunluğunun bu görüşte olduğunu ‘destekler mahiyette olduğunu’ söyledi.

Çavuşoğlu, 20-22 Ocak 2020 tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’e düzenlediği ziyaret kapsamında AB Konseyi Başkanı Charles Michel’le görüşmelerinde bir zaman çizelgesi dahilinde “somut adımlar için bir yol haritası” üzerinde anlaşma sağladıklarını belirtti.

Türkiye ile AB arasında samimi bir ortaklığın göç, ticaret, enerji, güvenlik, savunma, Suriye, Libya, Balkanlar ve Kafkaslar dahil olmak üzere birçok önemli konuda gerçek değişikliğe yol açabileceğine dikkati çeken Çavuşoğlu, tarafların 2016’daki göç krizi döneminde ortaklıklarının kabiliyetini ortaya koyduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Türkiye ve AB’nin ortak çabaları sayesinde Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ortaya çıkan en büyük insani krizi idare edebildik” dedi.

“TÜRKİYE,ADAY ÜLKE OLARAK, GERÇEK BİR ORTAKLIĞA HAZIR”

Çavuşoğlu, “Türkiye, aday ülke olarak, en yüksek düzeyde kararlılıkla gerçek bir ortaklığa hazır” ifadesini kullandı.

Tüm ilişkilerde olduğu gibi iki tarafın da bazı beklentileri olduğunu aktaran Çavuşoğlu, Türkiye’nin beklentileri arasında 18 Mart Mutabakatı’nın [Geri Kabul AnlaşmasI] tüm boyutlarıyla yenilenmesi ve bu çerçevede katılım süreci, gümrük birliğinin güncellenmesi, vize serbestisi, göç alanında iş birliği, üst düzey diyalog ve ‘terörle mücadelede iş birliğinin ele alınması’ gibi konuların bulunduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu bağlamda Yunanistan’la istikşafi görüşmelere başladığını, Fransa’yla ilişkilerde normalleşme süreci yürüttüğünü ve ‘içeride reform sürecine odaklandığını’ dile getirdi.

“HOLLANDA’NIN DESTEĞİNE GÜVENİYORUZ”

Türkiye’nin aynı zamanda daha önce öneride bulunduğu Kıbrıs’a ilişkin “5 +Birleşmiş Milletler” toplantısı ve Doğu Akdeniz Konferansı’na da hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, Hollanda’nın da desteğine güvendiklerini söyledi. Çavuşoğlu, “Türkiye ile AB arasında katılım müzakerelerinin başlatılması kararının 2004 yılında Hollanda’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nda alındığını hala hatırlıyoruz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Hollanda’nın 18 Mart Mutabakatı’nın imzalanmasında da önemli rol oynadığını kaydetti.

Hollanda’daki Türkiye göçmenlerinin iki ülke arasındaki çok yönlü ilişkilerin en önemli unsurlarından biri olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Türk halkının, Hollanda toplumuna aktif ve başarılı bireyler olarak entegrasyonunu destekliyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖZLEM-UĞUR ŞAHİN’LE GURUR DUYUYORUZ”

Almanya’da koronavirüs aşısını bulan Türk-Alman bilim insanları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’yle gurur duyduklarının altını çizen Çavuşoğlu, onların Türklerin Avrupa’da entegrasyonun başarılı örnekleri arasında yer aldığını belirtti.

Çavuşoğlu, “8. Wittenburg Konferansı”nın iki ülke arasındaki ortaklığı geliştireceğini savunarak, özellikle İnovasyon Çalışma Grubunu görmekten dolayı memnuniyet duyduğunu, diğer çalışma gruplarına da başarılar dilediğini sözlerine ekledi.

“ORTAKLIĞIMIZ SON DERECE ÖNEMLİ”

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ise toplantıda, karşılıklı çıkar, yenilikçilik, güvenlik ve bölgesel meseleler başta olmak üzere birçok konuyu ele alacaklarını belirterek, toplantı kapsamında birlikte çalışabilmenin yöntemlerini arayacaklarını ifade etti.

Hollanda ve Türkiye arasında NATO çerçevesinde savunma alanındaki iş birliğinin de devam edeceğini söyleyen Blok, “Tabii ki farklı düşüncelerimiz olabilir ancak ortaklığımızın son derece önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

Hollanda ve Türkiye arasındaki müttefikliğin çok eski yıllara dayandığına işaret eden Blok, ‘iki ülke arasında birçok alanda son derece önemli iş birliği konuları bulunduğunu’ kaydetti.

NE OLMUŞTU?

2017’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda’ya uçuş iznin iptal edilmesinin ardından kararın skandal ve kabul edilemez olduğunu söylerken “Bu adımın elbette bir karşılığı olacak. Birçok ülkelere giderek seçim çalışmaları yaptık. Şimdi ne değişti de engellemeye çalışıyorsunuz? Bu referandumda neden taraf tutuyorsunuz? Anayasadaki değişiklik sizi neden bu kadar rahatsız etti de engellemeye çalışıyorsunuz?” demişti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin açıklamasına tepki gösteren Çavuşoğlu şöyle konuşmuştu:

“Başbakanın sosyal medyada “Türk bakanını burada görmek istemiyoruz” mesajlarını gördük. Daha sonra Dışişleri Bakanı’nı aradım “Bert” dedim, “Benim seçim öncesi gelmem sizi zor durumda bırakacaksa daha sonra gelirim”. Kendisi bana dedi ki “Seçim sonrası da sana garanti veremem”. “Bert” dedim, “Saçmalama, sana insan gibi söylüyorum. Başbakanı’nla görüş, seçim sonrası gelmemi istemiyorsanız Cumartesi görüşürüz” dedim. Sonra Rutte’un “Bizdeki laleleri görmeye gelebilir” dediğini gördüm. Bir kere o laleler Osmanlı zamanında gitti oraya. Kendisi adına utanç verici. Lalelerin bir faydası olacaksa biz onlara yeni laleler göndeririz, adam olsunlar”.”