ByLock kullanan 14 bin kişiye 4 yıldır soruşturma açılmıyor

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, FETÖ soruşturmalarında en büyük delil olarak kabul edilen ByLock'un kullanıcıları ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

ByLock kullanan 14 bin kişiye 4 yıldır soruşturma açılmıyor

Barış Pehlivan’ın bugün yayımladığı “Kim bu 14 bin kişi?” başlıklı yazısı ile önemli konuların altını çizdi.

FETÖ soruşturmasında en temel delil olarak sayılan ByLock ile ilgili yeni tespit edilenlere hemen soruşturma açıldığını ancak 14 bin kişilik gruba dört yıldır neden işlem yapılmadığının altını çizerek bu kişilerin bağlantısını sordu.

Adli bilişim mühendisi Tuncay Beşikçi ile görüşen Pehlivan, Beşikçi’nin de bu isimlerin kim olduğu ve neden hala soruşturma açılmadığını bilmediğini belirterek, ”Sahi, kim onlar? Mesela, ünlü bir eski başimamın yurtdışında olan yeğeni de 14 bin kişi içinde mi?” ifadelerini de aktardı.

Pehlivan’ın yazısındaki ilgili kısım ise şu şekilde:

”FETÖ’nün kumpas davalarını çökerten birçok raporda imzası olan adli bilişim mühendisi Tuncay Beşikçi ile sohbet ediyordum. “Keşke Avrupa’nın EncroChat’te yaptığı gibi titiz davransaydık. Bizdeki ByLock soruşturmalarında halen ciddi sorunlar var” diyordu. Açmasını istedim; şunları söyledi:

“Kaç kişinin ByLock kullandığı net değil. Resmi açıklamalara göre tüm detayları tespit edilebilmiş 25 bin gerçek ByLock kullanıcısı var. 50 bin kişi ise yalnızca güvenilirliği tartışmalı GSM kayıtları üzerinden yargılanıyor. Bu kayıtlar zamanında FETÖ kontrolünde olan TİB kaynaklı.

Bununla birlikte… Örgüt 2014’te ByLock sunucusundan geçmişe yönelik kayıtlarını sildi. Bir GSM operatörü de verileri hatalı tuttu. Bu nedenle 30 bin kadar kullanıcının içeriği hiç tespit edilemeyecek.”

Beşikçi, yıllardır ByLock konusunda yargı ve güvenlik bürokrasisine yardımcı olan bir isimdi. Kafasını kurcalayan önemli bir nokta vardı:

“Henüz adli işlem görmeyen yaklaşık 14 bin kişinin olduğunu düşünüyorum. Yeni tespit edilenler için derhal soruşturma başlatılıyor. Ama 14 bin kişilik gruba dört yıldır neden işlem yapılamadığına dair henüz açıklama yapılmadı. Sahi, kim onlar? Mesela, ünlü bir eski başimamın yurtdışında olan yeğeni de 14 bin kişi içinde mi?”

Çok çarpıcı bir iddiaydı Beşikçi’nin bu dediği. Telefonu kapatırken ise şöyle bitirdi konuşmasını:

“Ben İçişleri Bakanı’nın da Adalet Bakanı’nın da ByLock meselesinde yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ByLock ve FETÖ konusunda haklı iken haksız duruma düşmemelidir. İsterlerse, daha önce de yaptığım gibi tüm bu dediklerimi delilleriyle ortaya koyabilirim.”

Bakalım, Tuncay Beşikçi’nin bu çağrısına ve kaygısına nasıl yanıt verilecek…