Bürokrasiden AKP sonrasına hazırlık: Kendilerini güvende tutacak belgeleri kopyalıyorlar iddiası

Barış Pehlivan, Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde ''Devlette yeni döneme hazırlık" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Pehlivan, bürokraside bazı kişilerin “iktidarın değişmesi durumunda kendilerini güvende tutacak belgelerin kopyalarını almaya başladığını” söyledi.

Bürokrasiden AKP sonrasına hazırlık: Kendilerini güvende tutacak belgeleri kopyalıyorlar iddiası

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan,  bugünkü köşesinde ”Devlette yeni döneme hazırlık” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Pehlivan yazısında, bürokraside bazı kişilerin “iktidarın değişmesi durumunda kendilerini güvende tutacak belgelerin kopyalarını almaya başladığını” söyledi.

Pehlivan, bugünkü “Devlette yeni döneme hazırlık” başlıklı köşe yazısında şu iddiaları gündeme getirdi:

“Bir süredir kulağıma fısıldanıyor; devlette fotokopi çekme dönemi başlamış. Yani yarın iktidar seçimle değişirse kendilerini güvende tutacak belgelerin kopyalarını almaya başlayanlar varmış.  Yargı bürokrasisini bilen bir isim anlatıyor; suskunluklarıyla ünlü hâkim ve savcılar iktidarın yanlışlarını yemekhanede yüksek sesle dile getirir olmuş.

Ankara’da devletle çok işi olan birinden dinliyorum:  “Bürokrasi tedirgin, herkes yolun sonuna gelindiği kanaatinde, kimse risk almak istemiyor. Bazıları da ‘gemi batıyor, ne yaptık yaptık, yolumuza bakalım’ düşüncesiyle çalışıyor.”

Şunu bile işitti bu kulaklar: “Umarım bana bakanlık teklif etmez Reis” diyen bile çıkmış.

Söylemezsem olmaz; bürokrasiye dair bu iddiaların yeni bir tasfiye hareketinin bahanesi olabileceğini düşünenler de yok değil.  Şurası muhakkak ki seçime yaklaştıkça daha çok ifşaata, itirafa ve dümen kırmaya tanık olacağız.”