"Bu mühür gençlik eliyle AKP’ye vurulmuştur!"

Bugün Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik bu saldırıya karşı, Boğaziçi Üniversitesi TKH Gençliği tarafından rektörlük binası mühürlenmiştir! Bu eylem, sembolik bir eylemin ötesine geçmiş, gençliğin ve ülkemizin ilerici birikiminin AKP’ye verdiği güçlü bir yanıta dönüşmüştür.

AKP’li Melih Bulu’nun Erdoğan’ın ataması ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne getirilmesine dönük protestolar sunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri tarafından rektörlük binasının “mühürlendiği” duyurulmuştu.

Yapılan eyleme dair bir açıklama yayınlayan TKH Gençliği, “Bugün Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik bu saldırıya karşı, Boğaziçi Üniversitesi TKH Gençliği tarafından rektörlük binası mühürlenmiştir!” derken; “Bu mühür gençlik eliyle AKP’ye vurulmuştur!” ifadeleri kullanıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’den milletvekili aday adayı olan ve AKP teşkilatlarında çalışmış Melih Bulu’nun atanması öğrencilerin ve kamuoyunun tepkisine neden olmuştu.

TKH Gençliği’nin eyleme dair “Bu mühür gençlik eliyle AKP’ye vurulmuştur!” başlıklı açıklaması şöyle:

“1 Ocak günü Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 5 üniversiteye rektör ataması gerçekleşti. Boğaziçi Üniversitesi’ne ise AKP milletvekili aday adayı olan ve AKP teşkilatlarında çalışan Melih Bulu atandı. Bu atama açıkça bir şeyi ortaya koyuyor. AKP’nin üniversiteler ve gençlikle derdi bitmiyor, gençlik AKP’nin politikalarına boyun eğmiyor ve AKP, atama rektörler yoluyla üniversiteleri şekillendirmeyi tercih ediyor.

Bugün Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik bu saldırıya karşı, Boğaziçi Üniversitesi TKH Gençliği tarafından rektörlük binası mühürlenmiştir!

Bu eylem, sembolik bir eylemin ötesine geçmiş, gençliğin ve ülkemizin ilerici birikiminin AKP’ye verdiği güçlü bir yanıta dönüşmüştür.

Aynı zamanda yüzlerce üniversite öğrencisi AKP’nin saldırılarına karşı yan yana gelmiş ve üniversiteleri teslim etmeyeceğini göstermiştir.

Buradan bir kez daha yineliyoruz!

Yıllardır, biat eden bir nesil yaratma çabanız tutmamıştır. Üniversiteli gençlik, doğruyu ve haklıyı savunmaktan geri durmayacak, gerici, piyasacı, gençlik düşmanı politikalarınızın karşısında durmaya devam edecektir.

Üniversitelerin kapısı AKP’ye, sermaye düzenine, gençliğin zihnini uyuşturan düşüncelere mühürlüdür. Üniversitelerde bilimin, aydınlanmanın, toplumcu düşüncenin, eşitliğin ve özgürlüğün sesi yükselecektir.

Boğaziçi Üniversitesi TKH Gençliği

4 Ocak 2021