Brüksel’de maske zorunluluğu kaldırıldı

Belçika'nın federal Brüksel bölgesinde açık alanlarda maske zorunluluğu kaldırıldı.

Brüksel’de maske zorunluluğu kaldırıldı

Belçika’da koronavirüs salgınının ilk günlerinden itibaren uygulanmaya başlanan maske takma zorunluluğu, ülkenin 3 federal bölgesinden biri olan ve ülkenin başkenti Brüksel’in de içinde bulunduğu Brüksel bölgesine bağlı 19 belediyede uygulanmaya devam ediyordu.

Söz konusu yasak, ülkede salgına ilişkin verilerin olumlu seyretmesi ve koronavirüse karşı aşılama sürecinin başarıyla ilerlemesi nedenleriyle yeniden ele alındı. Böylelikle 19 merkezin belediye başkanlarından oluşan Bölge Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararla bölge genelinde iç ve dış mekanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

Etterbeek, Uccle ve Merkez Brüksel Belediyeleri’nin ön plana çıktığı karara rağmen federal düzeyde alınan tedbirler dahilinde toplu taşıma araçlarında, alışveriş merkezi ve dükkanların bulunduğu çok yoğun sokaklarda maske takma zorunluluğu devam edecek.

“İSTEYEN TAKABİLİR”

Brüksel Bölge Başbakanı Rudy Vervoort, söz konusu kararın ardından yaptığı açıklamada, “Bu karar insanların maske takamayacağı anlamına gelmiyor. İsteyen herkes maskesini takmaya devam edebilir’’ ifadelerini kullandı.