'Bozkurt'ta 300'ün üzerinde kayıp başvurusu var'

AFAD’ın son yaptığı açıklamaya göre, sel felaketlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı 55’e yükseldi. Öte yandan yalnızca Bozkurt'ta yüzlerce kayıp başvurusu olduğu belirtiliyor.

'Bozkurt'ta 300'ün üzerinde kayıp başvurusu var'

Karadeniz’de yaşanan sel felaketinin ardından ölü ve kayıp sayılarıyla ilgili resmi makamlardan gelen açıklamalara karşılık bölge halkının ve muhalefetin beyanları durumun mevcuttan çok daha vahim olduğu şüphesine yol açıyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, sel felaketinin yaşandığı Karadeniz Bölgesi’nde yaptığı incelemeler sonrası tespitlerine ilişkin açıklamada bulundu. Selin her yerde yaşandığını fakat yarattığı büyük hasarların nedenlerinin sorgulanması gerektiğini belirtirken, şunları söyledi:

“Devlet, selin yarattığı tahribatı, yaratabileceği tahribatı minimize etmek yerine maksimize etmek için üstüne düşen her şeyi yaptı, maşallah. Ayancık’taki selin bu kadar ağır hasar vermesinin bir tane sebebi var. Dere yatağına yapılan tomruk deposu. Dönemin kaymakamı, bunun çok yanlış olacağı konusunda itiraz ettiği için Ayancık’tan sürüldü. Manzara böyle. Ayancık’ta bu selde 20-30 bin metreküp, 50-60 kuturundaki tomruk, füze hızıyla Ayancık’ı deldi, geçti. Bunun bir sorumlusu olmayacak mı kardeşim” dedi.

“KAYMAKAMLARLA GÖRÜŞEMİYORUZ”

ANKA‘nın haberine göre Engin Altay, şunları söyledi:

“Yörenin çocuğu olmamla birlikte CHP Grup Başkanvekili olarak, Ali Öztunç Genel Başkan Yardımcısı olarak ilçe kaymakamlarıyla görüşemiyoruz, selamlaşamıyoruz. “diyen Altay, “İlçe kaymakamlarımız, belediye başkanlarına selam vermekten, telefon açıp iletişim kurmaktan korkar hale gelmiş. Bugün Ayancık’ta belediyemizin kurmak istediği çadırlar, gelen yardımları toplayıp dağıtmak amacıyla kurulmak istenen çadırların kurulmasına Ayancık’ta devlet izin vermiyor. Bu da başka bir kepazelik, ayıp.” ifadelerini kullandı.

“300’ÜN ÜZERİNDE KAYIP BAŞVURUSU VAR”

Sel felaketinde yaşanan can kayıplarına ilişkin ise Altay, şunları söyledi:

“Ne kadar kayıp, ölümüz, cenazemiz var, bilmiyoruz. Devletin bu konuda şeffaf olması lazım. Bozkurt’ta vatandaşları dinlediğimizde kayıp sayısının 1000’in üzerinde olduğu algısı çıkıyor. Bana orada verilen bilgiler 300’ün üzerinde kayıp başvurusunun olduğu şeklinde. İçişleri Bakanı’na dedim ki, ‘Bu, bir terör saldırısı olsa bu konularda rakamlarla ilgili toplumsal infial yaratmamak için belki temkinli olunabilir ama bu, bir doğal afet. Kaç kaybımız, kaç cenazemiz var bunu bilmek istiyoruz.’ Devletin verdiği rakamlarla bizim orada gözlemlediğimiz rakamlar çok farklı.”

AFAD’IN ÖLÜ SAYILARI

Öte yandan Afet ve Koordinasyon Dairesi (AFAD) selde ölenlerin sayısına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. AFAD, sel nedeniyle Kastamonu’da 46, Sinop’ta 8, Bartın’da 1 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

21.45 itibariyle yeni bir açıklama yapan AFAD, ölü sayılarının yükseldiğini duyurdu. Buna göre Kastamonu’da 48, Sinop’ta 8, Bartın’da ise 1 kişi hayatını kaybetti.