Boş kalan imam hatiplere büyük kontenjan

Liselere Geçiş Sistemi Sınavı kapsamında, “Nitelikli okullar” için belirlenen kontenjanların ağırlığı yine imam hatip ve meslek liselerine tanındı.

Boş kalan imam hatiplere büyük kontenjan

Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için yayımlanan kılavuzda velilerin ve öğrencilerin tercih etmediği imam hatip liseleri yine ağırlıklı olarak kontenjan yüzdesinde yerini aldı.

“Lise kontenjanları öğrencilerin tercihleri doğrultusunda belirlenmeli” önerisine yine kulak tıkayan MEB sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanının yüzde 40’ını imam hatip ve meslek liselerine verdi.

BirGün’de ki habere göre Ortaöğretime geçiş sınavı kapsamında sınavla öğrenci alacak okullar ile kontenjanları belirlendi. Kontenjanlar belirlenirken öğrenci ve velilerin büyük oranda Anadolu ve fen liselerini tercih ettiği gerçeği yine görmezden gelindi. Buna göre, sınavla öğrenci alacak okullar için belirlenen toplam 174 bin 160 kontenjanın yüzde 40’ını imam hatip ve meslek liseleri için ayrılan kontenjan oluşturdu.

Öğrencilerin 6 Haziran’da uygulanacak LGS’de alacağı puan ile başvurabileceği Türkiye genelinde toplam 2 bin 60 “Nitelikli okul” seçildi. Sınavla öğrenci alacak okullara toplam 174 bin 160 kontenjan ayrıldı. Bu kontenjanın 56 bin 396’sını Anadolu liseleri kullanacak. Bundan fen liselerine verilen kontenjan 36 bin 980, sosyal bilimler liselerine verilen kontenjan ise 10 bin 142 oldu.

İMAM HATİP’E 36 BİN KONTENJAN

Bakanlık, öğrenciler tercih etmediği için boş kalan Anadolu imam hatip liseleri için ise tam 36 bin 712 kontenjan ayırdı. Dini eğitim ile birlikte eğitim yatırımlarından büyük pay alan mesleki ve teknik eğitim için se 33 bin 930 kontenjan ayrıldığı bildirildi. Sınavla öğrenci alacak okullara verilen toplam kontenjanın yarısına yakını imam hatip ve meslek liseleri için kullanıldı.

Boş kalan imam hatiplere büyük kontenjan