Bir zam da pasaport, ehliyet ve kimlik kartlarına

Türkiye'de yaşayan yurttaşlar 2021'in ilk saatlerinde gözünü zamlarla açtı. Doğalgaza, elektriğe, köprü ve otoyollara gelen zamların ardından bir zam da pasaport, ehliyet ve kimlik kartlarına geldi.

Bir zam da pasaport, ehliyet ve kimlik kartlarına

Türkiye’de yaşayan yurttaşlar 2021’in ilk saatlerinde gözünü zamlarla açtı. Doğalgaza, elektriğe, köprü ve otoyollara gelen zamların ardından bir zam da pasaport, ehliyet ve kimlik kartlarına geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, değerli kağıtların 2021 yılında uygulanacak satış bedellerini belirledi.

Muhasebat Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin tebliği, Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak 1 Ocak 2021 itibarıyla geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre, 2021’de ilgili kanunda “değerli kâğıt” olarak belirlenen noter kâğıtları 20 lira ile 40 lira arasında olacak. Pasaport bedeli ise yeni yıldan itibaren 180 lira olarak uygulanacak.

Kimlik kartları 30 lira, aile cüzdanları 160 lira, sürücü belgeleri ile sürücü çalışma belgeleri (karneleri) 225 lira, motorlu araç tescil belgesi 200 lira, iş makinesi tescil belgesi 170 lira, her bir çek yaprağı için banka çekleri 12 lira, Mavi Kart ise 16 lira bedelle satılacak.