Bir çağrı daha: Türkiye ile mülteci sözleşmesi yenilenmeli

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan mülteci sözleşmesi ile ilgili bir açıklamada Ursula von der Leyen'den geldi.

Bir çağrı daha: Türkiye ile mülteci sözleşmesi yenilenmeli

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile olan mülteci anlaşmasını yenilemesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Angela Merkel, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile Berlin’de ortak basın toplantısı düzenledi.

AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen son günlerde Türkiye ile çok sayıda görüşme yaptıklarına işaret ederek “En son dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştüm. AB Zirvesi’nde iklim, gümrük birliği ve göç mutabakatı görüşülecek” dedi.

Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilere değinen von der Leyen, “Burada önemli olan Türkiye’ye destek olmamızdır. Türkiye’de bulunan 3,7 milyon Suriyeli mülteci var. Oradaki insanların bir perspektifi olmalı. Bu bizim için önemli. Bu konuyu Konseyde gündeme getireceğim” ifadelerini kullandı.

Ursula von der Leyen ayrıca yeni tip Coronavirus (Covid-19) Delta varyantının kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

Delta varyantının baskın bir varyant olduğunu vurgulayan von der Leyen, iyi olan kısmın mRNA teknolojisine dayanan aşılar ile AstraZeneca aşısının bu varyanta karşı da koruma sağlayabilmesi olduğunu ifade etti.