BİP'ten kişisel verilerinin kullanımına aykırı hamlesi için açıklama yerine sansür

Turkcell'in mesajlaşma servisi BİP, kişisel verilere aykırı patent hamlesine dair açıklama yapmak yerine, haberi yapan kanalları engelledi, akıllara hükümetin yayın yasakları geldi.

BİP'ten kişisel verilerinin kullanımına aykırı hamlesi için açıklama yerine sansür

BİP uygulaması kişisel verilerin gizliliğini korumak yerine, mesajları analiz ederek kullanıcıların duygu durumunu öğreneceği bir sistemi kurmak için patent başvurusu yaptığı ortaya çıkmıştı.

Uçankuş’un ortaya çıkardığı olayda 4 Kasım 2020 tarihli Bir Müzik Öneri Sistemi başlıklı patent başvurusu belgelendi.

Turkcell’e ait olan BİP uygulaması açıklama yapmak yerine, UçanKuş TV’nin BiP içinde de yer alan UçanKuş TV BiP kanalını devre dışı bırakıp, kapattı.

Uçankuş’tan bu duruma çok sert tepki gösterildi.

Yapılan açıklamada, “UçanKuş TV’nin haberleri satılık değil… Ayrıca, biz Turkcell’i asla düşman görmüyoruz. Çünkü Turkcell çoğunluk hisse itibariyle milletimizin, yani bizim-hepimizin malı… Ama bu ürünümüzü bu hale getiren Turkcell yöneticilerinin bu, ‘BiP’ten atarız sizi, reklam vermeyiz size’ gibi davranışlarına asla pabuç bırakmayız” ifadeleri kullanıldı.

BİP KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINI NASIL İHLAL GİRİŞİMİNDE BULUNMUŞTU?

WhatsApp’ın kişisel veri sözleşmesi büyük ses getirmiş, kullanıcılar ise Telegram, Signal ve AKP’lilerin yönlendirmesiyle de BİP’e geçiş yapmıştı.

Ancak BİP uygulaması, bırakın kişisel verilerin gizliliğini korumayı, mesajları analiz ederek kullanıcıların duygu durumunu öğreneceği bir sistemi kurmak için patent başvurusu bile yaptı.

Uçankuş’un ortaya çıkardığı olayda 4 Kasım 2020 tarihli Bir Müzik Öneri Sistemi başlıklı patent başvurusu belgelendi.

Güvenlik ve saydamlık konusunda doyurucu açıklamaları bulunmayan, “yerli” olma iddiasıyla ortaya çıkan ve dünya genelinde olmasa da Türkiye’de gündeme gelen “Bip” ve “Dedi” gibi bazı uygulamalar, açık kaynak kodlu ya da özgür yazılım olmamaları nedeniyle kullanıcılara güven vermiyor. Ayrıca hiçbir üçüncü tarafla veri paylaşmamak gibi bir taahhütleri de söz konusu değil.