Bilim insanları, Covid-19 aşılarının 'tarifi'ni yayınladı

Stanford Üniversitesi’nden Andrew Fire ve Massa Shourhem isimli araştırmacılar, yalnızca FDA tarafından atılmasına izin verilen ve içinde çok az doz bulunan şişelerden örnekler topladıklarını ifade etti.

Bilim insanları, Covid-19 aşılarının 'tarifi'ni yayınladı

ABD’de yer alan Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, Pfizer/BioNtech ve Moderna aşılarının tarifini ortaya çıkararak herkese açık olarak yayınladı.

Yalnızca Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından atılmasına izin verilen ve içinde çok az doz bulunan şişelerden örnekler topladıklarını ifade eden Andrew Fire ve Massa Shourhem isimli araştırmacılar, topladıkları örneklerden sonra, vücudun kendi hücrelerini, koronavirüsü taklit eden ve zararsız bir viral protein oluşturmaya yönlendiren mRNA moleküllerinin aşılarda kullanılan dizilimini ortaya çıkardı.

NTV‘de yer alan habere göre, dört sayfa uzunluğundaki paylaşımda Fire ve Shourhem özetle, “RNA aşıları, hem mevcut pandemide hem de sayısız diğer halk sağlığı ve tıbbi zorluklarda ortaya çıkan sorunların üstesinden gelmede önemli bir araç haline geldi. Yaptığımız paylaşımın dünyanın dört bir yanında çalışan doktorlara ve araştırmacılara faydalı olmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Shoura ve Fire, teknik olarak tersine mühendislik yapmadığını söylediklerini ifade ederek, “Aşıyı tersine çevirmedik. 2021’de genel tıp ve insan biyolojisi ortamında yeterince yaygın hale gelen iki sentetik RNA molekülünün varsayılan dizisini yayınladık. Aşı yayılmaya başladıkça, bu sekanslar birçok farklı araştırma ve teşhis çalışmasında ortaya çıkmaya başladı. Bu dizileri bilmek ve bunları gelecekteki biyomedikal veri setlerini analiz etmede diğer RNA’lardan ayırma yeteneğine sahip olmak büyük fayda sağlıyor ” dedi.